Adet Sonrası Demir Eksikliği Kaynaklı Migren
18 Eyl, 2017 23:12 tarihinde eklendi

Adet Sonrası Demir Eksikliği Kaynaklı Migren

Adet Sonrası Demir Eksikliği Kaynaklı Migren

adet migreniAdet Sonrası Demir Eksikliği Kaynaklı Migren

Adet migreni kadınlarda yaygındır ve neredeyse dünyadaki kadınların yarısını etkiler. Ayrıca, daha şiddetlidir, daha uzun sürer ve migrasyon ilaçlarıyla kolaylıkla hafifletilemezler.

Bu dönemde migren ataklarının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olsa da çoğu uzman, menstruasyon öncesinde gerçekleşen östrojenin azalmasının bu kompleks fenomende büyük bir rol oynadığını kabul etmektedir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, menstrasyonun akut kan kaybından kaynaklanan demir eksikliği anemisinin, özellikle migren gelişiminde rol oynayabileceğinden şüpheleniyor.

Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

Demir eksikliği anemisi dünyada genelinde aneminin en yaygın nedenidir ve vücutta azalan kırmızı kan hücresi üretiminden kaynaklanmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki dokulara oksijen taşıyabilmesi için demir gerekir. Kişinin vücudundaki demir depoları yetersiz olduğunda, kırmızı kan hücresi üretimi yetersiz olur ve anemi oluşur.

Demir eksikliği anemisinin vücutta gelişebileceği 4 olasılık şunları içerir:

  • Yetersiz miktarda demir alımı
  • Vücuttaki artan demir talebi (örneğin gebelik)
  • Bağırsakta bozulmuş demir absorpsiyonu (örneğin Çölyak hastalığı)
  • Demir kaybı (örneğin anormal uterin kanama)

Doğurganlık yıllarında olan kadınlar kan kaybına neden olan adet düzensizliği nedeniyle demir eksikliği anemisi geliştirme açısından özellikle yüksek risk altındadır.

Demir Eksikliği Anemisi ve Migren Arasındaki Bağlantı

Baş ağrısı üzerine yapılan 2016 yılındaki bir çalışmada, iki nörolog, menstrasyonun sonlarına doğru az sayıda migrenli kadını (östrojen seviyeleri azaldığında) gözlemledi.

Bu migrenler, “adet migreni” olarak etiketlendi.

Doktorlar daha sonra adet döneminde migren süreleri boyunca hastalardaki ferritin düzeylerini kontrol ettiler. Ferritin demir depolayan bir proteindir ve basit bir kan testidir, vücuttaki demirin düşük veya yüksek olup olmadığını belirlemek için kullanır. Adet migreni hastalarının 28’inde, 50 ng / mL’den daha düşük ferritin seviyeleri vardı ve bunların yarısı, 18 ng / mL’den daha düşük ferritin düzeylerine sahipti.

Tabii ki, tıbbi alanda “normal” veya “düşük” ferritin seviyesi hakkında bazı değişkenlik mevcuttur. Bununla birlikte, çoğu, 100 ng / ml’nin üzerindeki ferritin düzeylerinin bir demir eksikliği anemisi ihtimalini ekarte ettiği ve 30ng / mL’den 50ng / mL’ye kadar olan seviyelerin demir eksikliği anemisinin teşhisi ile uyumlu olduğunu kabul eder.

Bununla birlikte, bu çalışma (küçük, gözlemsel bir çalışma olmasına rağmen), demir eksikliğinin mensturasyon sırasında kadın migrenlerine, özellikle de döngü sonuna doğru ortaya çıkan migrene katkıda bulunabileceğini kabul etmek için iyi bir başlangıçtır. Tabii ki, demir eksikliği anemisi ile migren arasında bir bağlantı mevcut olabileceği halde, akut kan kaybının bir kadının migren atağının doğrudan nedeni olduğu anlamına gelmediğini de hatırlamak önemlidir.

Gerçek test, adet migreni olan kadınların demir depoları tekrar doldurulduktan sonra migrende bir azalmaya sahip olup olmadığını görmek olacak ve bu da yakın zamanda yapılacak bir çalışmadır.

Diğer çalışmalar, demir eksikliği anemisi ile perimenstruel dönemde (menstrüelten iki gün önce mensturasyona kadar üç güne kadar) ortaya çıkan migren atakları arasında bir bağlantı buldu.

Araştırmalar, östrojen tükenmesi, demir eksikliği ve dopamin disfonksiyonu gibi faktörlerin bir kombinasyonunun menstruel migren gelişimine neden olabileceğini teorik olarak ortaya koydu. Tabii ki, bazı kadınlar için östrojen tükenmesi bir kadın için tetikleyici olabilirken, bir başka kadın için tetikleyici demir eksikliği olabilir ve bu ikisinin kombinasyonu da bir başka kadın için migren sebebi olabilir.

Eğer adet dönemi migreni geliştiren biri iseniz, ferritin seviyenizi kontrol etmeyle ilgili olarak doktorunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz. Seviyeleriniz düşükse, demir takviyesi faydalı olabilir.

Takviyeleri sadece doktorunuzun rehberliğinde kullandığınızdan emin olun. Bazı insanlar temel sağlık koşulları nedeniyle demir almamalıdır. Buna ek olarak, demir mide rahatsızlığına veya kabızlığa neden olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *