Akdeniz Anemisi Nasıl Ortaya Çıkar?
26 Kas, 2017 20:02 tarihinde eklendi

Akdeniz Anemisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Akdeniz Anemisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Akdeniz anemisi nasıl ortaya çıkarAkdeniz Anemisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Talasemi ya da Akdeniz Anemisi, azalmış miktarda hemoglobin üretimi ya da anormal hemoglobin üreten kalıtsal bir kan hastalığıdır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve kandaki oksijenin dağılımından sorumludur.

Talasemiyi kimler taşır?

Çinliler, Güney Asya, Orta Doğu, Akdeniz ya da Afrika kökenli insanlar.

Thalassemia Minor Nedir?

Talasemi mutasyonuna sahip tek bir gente bulunan kişiler taşıyıcı olarak bilinir veya talasemi minor olduğu söylenir. Talasemi minor, çok hafif anemi ile sonuçlanabilir. Taşıyıcı olan insanlar, demir eksikliği olduğu kanıtlanmadıkça, kan nakli veya demir tedavisi gerektirmez.

Talasemi Majoru nedir?

Talasemi majorlu doğan çocuklar genellikle yaşamın ilk yılında şiddetli anemi semptomları geliştirir. Talasemi majorlu çocuklar normal erişkin hemoglobin üretme yeteneğinden yoksun olarak:

  • Kronik yorgunluk yaşar
  • Gelişme göstermez
  • Normal büyüyemez

Uzun süreli anemi, kemik deformitelerine neden olur ve sonunda yaşamın ilk on yılında ölümle sonuçlanacaktır. Ağır anemi ile mücadele için tek tedavi, düzenli kan nakliyesidir.

Talasemi nasıl tedavi edilir?

Düzenli kan transfüzyonu, talasemi hastalarının normal şekilde büyümelerini ve aktif olmasını sağlar. Ne yazık ki, transfüzyon kalp ve karaciğerde ölümcül bir demir birikimi ile sonuçlanır. Fazla demir çıkartılmazsa, hastalar aşırı demir yükünden ötürü prematüre ölümle karşı karşıya kalabilirler.

Günümüzde fazla demiri uzaklaştırmak için tasarlanan ilaçlar talasemi prognozunu önemli ölçüde değiştirdi. Hastalar nispeten normal kalp ve karaciğer fonksiyonlarıyla normal büyüme ve gelişme gösterebilir. Hastalar daha uzun yaşıyor ve hızlı iyileşiyor. Tıbbi gelişmeler devam ediyor ve talasemi ile yaşayanlar için yaşam beklentisini ve yaşam kalitesini daha da artırmaya yönelik çalışalar deva ediyor.

Halihazırdaki tedaviler talasemi hastalarının nispeten normal yaşamalarına izin veriyor ancak kesin bir tedavi bulunması gereken bir durum. Talasemi genetik nedeni, 1970’lerde keşfedilen ilk genlerden biriydi, ancak 30 yıl sonra, gen tedavisi halen talasemi hastalarını elemektedir.

Talasemi hastalığı olan dünyanın birçok yerindeki insanlar geni tek bir kromozom üzerinde taşır (yani, talasemi minorları vardır). Kanınızın bu spesifik gen için test edildiğinden emin olmalısınız ancak talasemi için test yapılması özel bir kan testi gerektirir. Test edilmek için doktorunuz talasemi taşıyıcısını belirleyebilen hemoglobin elektroforezi adlı bir kan testi sipariş etmelidir.

Ebeveynleriniz veya atalarınız talaseminin yaygın olduğu dünyanın bir bölgesindeyse lütfen doktorunuzdan hemoglobin elektroforezi kan testi isteyin.

Kendinizi talaseminin olası bir taşıyıcı olarak tanımlamak önemlidir (talasemi minor). Talasemi minörlü bir kişide, talasemi major’lu bebek sahibi olma şansının %25 olduğunu bilmelisiniz.

Editörün tavsiyesi: Prematüre Bebeklerde Anemi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *