Alkol Kullanmanın Demir Eksikliğine Etkisi
2 Ara, 2017 14:16 tarihinde eklendi

Alkol Kullanmanın Demir Eksikliğine Etkisi

Alkol Kullanmanın Demir Eksikliğine Etkisi

Alkol kullanımının demir eksikliğine etkisiAlkol Kullanmanın Demir Eksikliğine Etkisi

Kokteylli davetler, serinletici bir bira ya da akşam yemeklerinde şarap içmekten hoşlanan birçok insan var. Normal şartlarda, birçok kişi zaman zaman sevdikleri içecekleri akıllarına kötü bişey getirmeden, rahat bir şekilde yudumlayabilir. Bununla birlikte, düzenli olarak çok fazla içmek, anemi de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık koşullarına yol açabilir. Ancak alkol anemiye neden olur mu?

Bu makale, bu soruyu cevaplayacak ve alkol kaynaklı aneminin nasıl engelleneceği ve tedavi edilebileceğini ele alacaktır. Potansiyel sağlık sorunlarının kötüleşmeden önce önlenmesi ve tedavisi için kişinin yaşam tarzı seçimlerinin etkilerini anlamak önemlidir.

Alkol Demir Eksikliğine ve Anemiye Neden Olabilir mi?

Alkol, aneminin tek bir nedeni değil, özellikle de fazla miktarda tüketilmediğinde, çok fazla içmek kesinlikle demir eksikliğine yol açabilir. Aşırı miktarda alkol tüketen kişiler, doğal ömrü sona ermeden önce tahrip olan kusurlu kırmızı kan hücreleri geliştirme eğilimindedir.

Aşırı alkol alımı vücudun hematolojik sistemini oluşturan kan, dalak, karaciğer ve kemik iliğini etkiler. Bu etki vücudun alyuvar sayısını azaltabilir ve anemi teşhisine neden olabilir. Anemi belirtilerinde; baş dönmesi ve yorgunluk gibi belirli alkol semptomlarını yansıtabilir.

Alkolizm ve Alkol İstismarı

Anemi, kronik alkolizmin birçok sağlık riskinden sadece biridir. Örneğin çok alkol tüketen kişilerde kanser, kardiyovasküler hastalık, karaciğer sirozu, depresyon, yüksek tansiyon ve gut riskiyle de bağlantılıdır.

Alkolizm, alkol bağımlılığı olarak tanımlanır; sık istek, sosyal tetikler ve vücut ve beyinde kimyasal bir bağımlılıktır. Alkol, vücuttaki kan üretiminde toksik bir etkiye sahiptir; bu da alkoliklerin kendi bedenlerinin doğal işlevlerini engelleyeceği anlamına gelir. Ancak iyi haber şu ki, bir kişi bir kez alkolü bırakır ve alkole karşı bağımlılığını yenerse, anemi ile ilişkili semptomlar da dahil olmak üzere birçok başka semptom muhtemelen tamamen kaybolur.

Alkol Anemisinin Önlenmesi

Açıkçası, alkol anemisini önlemenin en etkili yolu, alkolden tamamen kaçınmaktır. Bununla birlikte, bu her zaman tercih edilmez veya gerekli değildir. Bir kişi düzenli olarak içki içmeyi planlıyorsa, özellikle sağlıklı besinler yoluyla tüketilen demir miktarını artırmak akıllıca olabilir. Alkolikler, ağırlıklarını korumak için yiyeceklerden alkol sağlıklı mineralleri (demir de dahil) alabilir. Bu bireylerde düşük demir nedeniyle anemi gelişme riski yüksektir. Aşırı içme kaynaklı kusma, vücuda gerekli olan değerli besin maddelerini de atar.

Editörün Tavsiyesi: Megaloblastik Anemi Nedenleri Ve Belirtileri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *