Anemi Belirtileri
4 Şub, 2018 9:28 tarihinde eklendi

Anemi Belirtileri

Anemi Belirtileri

Anemi Belirtileri

Aşırı kanama nedeniyle anemi, kırmızı kan hücrelerinin kaybı yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimini aştığında ortaya çıkar.

  • Kan kaybı hızlı olduğunda kan basıncı düşer ve insanlar baş dönmesi yaşayabilir.
  • Kan kaybı giderek arttığında, insanlarda yorgunluk, nefes darlığı ve solgunluk görülebilir.
  • Kanamayı belirlemek için dışkı, idrar ve görüntüleme testleri gerekebilir.
  • Kanama nedeni düzeltilir ve gerektiğinde kan nakli yapılabilir ve demir takviyeleri verilir.

Aneminin en yaygın nedeni aşırı kanama

Kan kaybedildiğinde, vücut dolaşımı korumak amacıyla kan dolaşımı dışındaki dokulardan suyu çabucak çeker. Sonuç olarak, kan seyreltilir ve hematokrit (vücuttaki toplam kan miktarı veya kan hacmi içindeki kırmızı kan hücrelerinin yüzdesi) azaltılır. Sonunda, kemik iliği tarafından artan alyuvar hücresi üretimi anemiyi düzeltebilir. Ancak zamanla kanama, vücuttaki demir miktarını azaltır, böylece kemik iliği kaybedilenlerin yerine yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırabilir.

Hızlı kan kaybı

Anemi, bir yaralanma, ameliyat, doğum ya da kopmuş bir kan damarı nedeniyle ani kan kaybından dolayı hızlı bir şekilde ortaya çıkarsa, semptomlar başlangıçta ciddi olabilir. Büyük miktarda kan kaybetmek aniden iki problem oluşturabilir:

  • Kan basıncı düşer, çünkü kan damarlarında kalan sıvı miktarı yetersizdir.
  • Vücudun oksijen kaynağı büyük ölçüde azalır, çünkü oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısı çok hızlı bir şekilde azalmıştır.

Her iki sorun da kalp krizi, felç veya ölümle sonuçlanabilir.

Kronik kan kaybı

Aniden ortaya çıkan kan kaybından çok daha yaygın olan şey, vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilecek uzun süreli (kronik) kanamadır. Az miktarda kanama uzun süre devam ederse, önemli miktarda kan kaybedilebilir. Bu kademeli kanama, mide veya ince bağırsak ülseri, divertiküloz, kalın bağırsakta polipler veya kalın bağırsak kanseri gibi yaygın bozukluklarla ortaya çıkabilir. Diğer kronik kanamalara neden olarak böbrek tümörleri veya mesane tümörleri idrarla kan kaybına neden olabilir.

Belirtiler

Belirtiler diğer kansızlık türlerine benzer ve hafiften şiddetliye göre değişir;

Kan kaybı birkaç saat veya daha kısa sürede hızlandığında kan hacminin yalnızca üçte birinin kaybı ölümcül olabilir. Kan kaybı hızlı olduğunda, yatma ya da ayakta durma (ortostatik hipotansiyon) sonrasında baş dönmesi yaygındır. Kan kaybı birkaç hafta veya daha uzun bir süre devam ederse, kan hacminin üçte ikisine kadar kaybı, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir veya kişi yeterli miktarda sıvı içerse herhangi bir semptom göstermez.

Diğer semptomlar, kanamanın veya kanamaya neden olan bozukluğun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Mide veya ince bağırsaklardan kanaması varsa, siyah, katran kıvamında dışkı fark edilebilir. Böbrekler veya mesaneden kanama kırmızı veya kahverengi idrara neden olabilir. Kadınlar uzun, ağır menstruasyon süreleri fark edebilir. Mide ülseri gibi kronik kanamalara neden olan bazı rahatsızlıklar, karın rahatsızlığına neden olur. Divertiküloz ve bağırsak kanseri ve poliplerin erken evrelerinde olduğu gibi diğer hastalıklar semptomlara neden olmaz.

Editörün Tavsiyesi: Kansızlık Vücutta Neler Yapar?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *