Anemi için Diyetik Demir ve Demir Takviyeleri
3 Ara, 2017 16:41 tarihinde eklendi

Anemi için Diyetik Demir ve Demir Takviyeleri

Anemi için Diyetik Demir ve Demir Takviyeleri

Anemi için demir takviyeleriAnemi için Diyetik Demir ve Demir Takviyeleri

Demir sığır eti, hindi, balık (özellikle kabuklu deniz hayvanları), fasulye, baklagiller ve ıspanak ve lahana gibi yeşil, yapraklı sebzeler gibi doğal gıdalarda, doğal olarak ortaya çıksa da, diyet vücudun ihtiyaç duyduğu tüm demirleri almak için yeterli değildir. Bu nedenle doktorlar ve sağlık uzmanları, anemi için demir takviyeleri önermektedir. Demir takviyeleri haplar veya tabletler gibi farklı biçimlerde olabilir; aynı zamanda bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak birçok farklı forma sahiptirler.

Demir içeren multivitaminler veya güçlü mineral tabletler, özellikle kadınlar için tasarlanan demir, genellikle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından önerilen Günlük Değer (DV) karşılığında 18 mg demir sağlar.

Demir içeren çok vitaminli veya çoklu minör tabletler, özellikle kadınlar için tasarlanan demir, genellikle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından tavsiye edilen Daily Value (DV) ile uyumlu 18mg demir tedarik eder. İnsanların büyük bir kısmı beslenmelerinden yeterli miktarda demir alırken bebekler, küçük çocuklar, genç kızlar, hamile kadınlar ve premenopozal kadınlar dahil olmak üzere birçok kişi tek başına diyetlerinden yetersiz miktarda demir alma riski altındadır. Örneğin, 19-50 yaş arasındaki premenopozal kadınlar için gıdalardaki günlük ortalama demir alımı 12.5-13.5 mg / gün arasındadır. Demir takviyesi verilen kadınlar, genellikle 17-19 mg / güne kadar alım miktarlarını arttırırlar. Çocuklar (2-11 yaş) ve gençler (12-19 yaş) için, tek başına yiyeceklerden elde edilen demir genellikle 11.5-15 mg / gün arasında bulunurken demir takviyeleri alanlar alımlarını yaklaşık 13.5-16 + mg / gün’e yükseltmektedir.

Hamile kadınlar için demirin önerilen diyet miktarı (RDA) 27 mg / gün’dür. Hamile kadınların tek başına diyetten fazla miktarda demir alması zordur ve bu nedenle IDA için önemli bir risk altındadırlar. Bu nedenle, hamile kadınlara doğum uzmanları tarafından demir takviyeleri sık sık reçete edilir. Emziren kadınlar ve ağır periyotları olan kadınlar için yine demir takviyeleri önerilebilir.

Elbette, anemi tedavisinde demir takviyesine ne kadar ve ne sıklıkta ihtiyaç duyulduğu bir doktor veya başka bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Ve herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Editörün Tavsiyesi: Günlük Demir İhtiyacı Kaç Miligramdır?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *