Anemi için Prenatal Taramaların Önemi
5 Ara, 2017 21:12 tarihinde eklendi

Anemi için Prenatal Taramaların Önemi

Anemi için Prenatal Taramaların Önemi

Prenatal taramaların önemiAnemi için Prenatal Taramaların Önemi

Düzenli olarak planlanan doğum öncesi doktor ziyaretleri hamile kadınların ve doğmamış bebeklerinin büyüme ve gelişmenin çeşitli aşamalarında sağlıklı olmasına yardımcı olur. Gestasyonel diyabet, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, anemi ve idrarda bulunan bakteriler için taramalar gibi önerilen birçok prenatal test vardır.

Bu testlerin amacı, hamilelik veya muhtemel doğum kusurlarıyla ilgili olası sorunları taramaktır. Doğum öncesi sorunlar erken yakalarlarsa, anne veya bebeğin sağlıklı olmasını etkilemeksizin tedavi seçeneklerini mümkün kılar.

Hamileliğin ilk gününde hamile kalmış annelerin anemi taramaları ve hamilelik boyunca demir seviyelerinin rutin olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Gebelikte Neden Anemi Oluşur?

Bir kadının vücudu, gebelik sırasında vücudundaki kan miktarında bir artış da dahil olmak üzere muazzam sayıda değişikliğe uğrar. Mevcut kan miktarı tipik olarak yüzde 20-30 oranında artar, bu da bir kadının vücudunun hemoglobin üretmek için daha fazla demire ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Hamilelerde demir eksikliği en sık ikinci ve üçüncü trimesterde görülür. Birden fazla bebek taşıyan, çok yakın bir zamandaki gebeliği olan veya gebe kalmadan menstrüel kanaması fazla olan kadınlarda anemi gelişme riski yüksektir.

İlk doğum öncesi taramalar ve takip testleri

Hamilelerin ilk doğum öncesi ziyaretlerinde anemi taraması yapılması önemlidir, böylece uygun bir tedavi planı derhal kurulabilir. Bu test annenin veya bebeğin kan alması konusundaki az rahatsızlık haricinde herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

Bir kadının ilk doğum öncesi doktor ziyaretinde kansızlık testi pozitif çıkmamış olsa bile, ikinci trimesterde tekrar edilmesi önerilir. Anemi belirtileri genellikle gebeliğin son aylarında ortaya çıkar. Annenin test sonuçlarına, diyet ve tıbbi öyküye dayanılarak ek testler de gerekebilir.

Gebelikte Anemi Riskleri

Hamilelik sırasında tedavi edilmemiş aneminin ortaya çıkmasının en büyük risklerinden biri, erken doğum veya düşük doğum ağırlığı olabilir. Anemik olan gebeler doğum sırasında kan kaybı riski taşırlar. Hamile bir kadının, kansız olması durumunda enfeksiyonlarla mücadele etmesi daha da zor olabilir.

Hamile Kadınlar İçin Anemi Tedavisi Seçenekleri

Vitamin takviyeleri, hamilelik süresince anemi tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla önerilir. Bununla birlikte, hamile kadınların kendi başına yeni bir ek rejime başlamadan önce demir haplarını kullanmak düşünülebilir ve bu konuda doktor tavsiyesi alınabilir. Çok nadiren ve şiddetli anemi vakalarında, kan nakline ihtiyaç duyulabilir.

Ancak gebelik boyunca kadınlar, vücutlarının hem kendileri hem de bebeklerini korumak için ihtiyaç duyduğu ekstra demir elde etmek için çoğunlukla bütün sağlıklı ve doğal gıdalara güvenmelidir. Kırmızı etler, fasulye, tofu, brokoli, lahana ve yumurta gibi demir bakımından zengin besinler anneler ve bebeklerin birlikte sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Demirin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *