Anemi Testini İhmal Etmeyin
9 Ara, 2017 21:25 tarihinde eklendi

Anemi Testini İhmal Etmeyin

Anemi Testini İhmal Etmeyin

Anemi testi yaptırmakAnemi Testini İhmal Etmeyin

Bir kişi kalıcı yorgunluk belirtileri yaşamaya başlarsa, ortak bir öneri, demir eksikliğinin suçu olup olmadığını ve anemi hastalığını saptamak için test edilmesidir. Aneminin belirtileri ayırdedici niteliktedir; Bununla birlikte, diğer koşullar etkisiyle yanlış da anlaşılabilmektedir. Tedavi edilmediğinde, vücutta demir eksikliği kişinin günlük aktivitelere katılma ve rutin uğraşlarını yerine getirmede zorluklara neden olabilir.

Birçok kişi, kan düzeyinin demir seviyeleri için nasıl kontrol edildiğini ve evde aneminin nasıl test edileceğini merak ediyor. Bu makalenin amacı, bu soruları ele almak ve anemi testinin iyi bir fikir olduğunda hakkında bilgi vermektir.

Anemi için ortak göstergeler

Bazı belirtiler, bir kişinin bir demir eksikliğinin olup olmadığını belirlemek için anemi testi yaptırmasına neden olabilir. Bunlar, halsizlik, solukluk, nefes darlığı, uyuşma ve garip yiyecek isteklerini içerir. Ayrıca konsantrasyon ve baş ağrısı da zor olabilir. Demir eksikliği anemisi gebe kadınlar arasında oldukça yaygındır, ancak tedavi edilmezse yenidoğan bebeklerin doğum ağırlıkları düşük olabilir ve erken doğum eydana gelebilir.

Kan Testi ile Anemi Kontrolü

Bir doktor, anemiyi test etmek için tam bir kan sayımı yapmak adına kan örneği isteyecektir. Bu test, bir kan örneğindeki, en önemlisi, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobindeki kan hücrelerinin sayımını yapar. Anormal durumlar için alyuvar hücrelerinin boyut ve şeklini kontrol etmek adına da doktorun kan örneğini incelemesi de mümkündür.

Laboratuarda, anemi testleri, mide veya bağırsaklardan gelen kanamayı tespit eden dışkı hemoglobin testinin yanı sıra periferik kan yayması testini de içerebilir. Demir seviyeleri, transferrin seviyeleri, ferritin, folat, vitamin B12, kurşun seviyeleri ve retikülosit sayıları tanı sürecininde kontrol edilebilir.

Anemi için test nasıl alınır

Anemi testi yaptırmak isteyenlere, kan tetkikinin yapılması için branşa dayalı bir hekim randevusu almaları önerilir. Hekim ziyareti, tipik olarak tıbbi geçmişi gözden geçirmek, kalp ve akciğerleri dinlemek, karnı taramak, cilt ve diş etlerine bakmak gibi fiziksel bir muayene ile başlayacak. Doktorlar, anemi tanısını belirlemenin ilk adımı olarak tam bir kan sayımı yapacaklar. Bu test nispeten hızlı, ağrısız ve rutin bir testtir.

Editörün Tavsiyesi: Pika Anemisi Nedir, Neden Olur?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *