Anemi ve Kolon Kanseri Arasındaki İlişki
5 Ara, 2017 20:28 tarihinde eklendi

Anemi ve Kolon Kanseri Arasındaki İlişki

Anemi ve Kolon Kanseri Arasındaki İlişki

Anemi ve kolon kanseri arasındaki ilişkiAnemi ve Kolon Kanseri Arasındaki İlişki

Milyonlarca insan demir eksikliği anemisine sahip ve yine milyonlarca kişi demir eksikliği anemisinden muzdarip. Bu arada, istatistikler, yaklaşık 140.000 kişinin her yıl kolon kanseri semptomları teşhisi yapıldığını ve bunların da 50.000’den fazlasının her yıl bu hastalıktan öldüğünü gösteriyor. Bu rakamlar şaşırtıcıdır, ancak pek çok insan tarafından fark edilmeyen şey iki koşul arasında güçlü bir bağlantı olduğudur.

Bu yazıda, anemi ve kolon kanseri arasındaki bağlantı ile anemi’nin kolon kanserinin erken belirtilerinden biri olduğu ele alınacaktır. Bu ilişkiyi daha iyi anladığınızda, hastalar erken uyarı işaretlerini tanıyabilir ve derhal kanser tedavisi olabilir.

Kolon Kanserinin Erken Semptomları

En yaygın kolon kanseri belirtileri kabızlık, ishal, dar dışkı, karın krampları, kanlı dışkı, açıklanamayan kilo kaybı ve iştah kaybıdır. Birçok kolon kanseri, kanserli veya benign olabilen poliplerin büyümesi ile başlar. Bu durumda olan bireyler aynı zamanda doluluk hissi, mide bulantısı, kusma, gaz ve şişme hissi yaşayabilir.

Kolon kanseri hastalarında anemi, dışkıda az miktarda kronik kan kaybından kaynaklanabilir. Bu, bazıları kadar konuşulmayan kolon kanseri semptomlarından biridir. Kolonda bir tümör bulunması, özellikle tümörün kolonun başında bulunduğu ve kanamaya neden olduğu zaman demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Kolon kanseri gelişen birçok insan, çok erken safhalarda hiçbir belirtiye rastlamamıştır. Birçok insanın göz ardı ettiği veya görmediği erken kolon kanseri semptomları bağırsak alışkanlıklarında ve açıklanamayan anemide hafif değişikliklerdir.

Anemi ve Kolon Kanseri Tedavisi

Kanser oluştuktan sonra, tümörün bulunduğu yere bağlı olarak, kolon semptomlarının gelişmesi birkaç yıl sürebilir. Anemi sıklıkla kolon kanserinin erken semptomlarından biri olduğundan anemi durumlarını mümkün olduğunca çabuk teşhis etmek için aneminin tanınması önemlidir. Örneğin, anemi ile bağlantılı olan kolon kanseri genellikle gastrointestinal rahatsızlık ve düzensiz dışkı ile kendini gösterir.

Demir eksikliği anemisi sık görülen bir durumdur, ne yazık ki, hastalar ve doktorlar tarafından kanserin erken uyarı işareti olarak göz ardı edilmektedir. Bununla birlikte, kan testi sonucu kansızlık tespit edilirse, hastalar kanser hakkında konuşmamalıdır. Kolon kanserinin tedavisinde kullanılan ameliyat ve radyasyon tedavisine ek olarak, demir seviyelerini sağlıklı seviyelere geri getirmek için demir takviyeleri de kullanılabilir.

Editörün Tavsiyesi: Ferritin Seviyesi Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *