Anemi ve Vücuttaki Morarmaların İlişkisi
5 Ara, 2017 20:10 tarihinde eklendi

Anemi ve Vücuttaki Morarmaların İlişkisi

Anemi ve Vücuttaki Morarmaların İlişkisi

Anemi ve morarma ilişkisiAnemi ve Vücuttaki Morarmaların İlişkisi

Çoğu kişi, çürükleri düşme veya kazaya karışma gibi bir yaralanmadan kaynaklanan acılar ile ilişkilendirir.

Bununla birlikte, çürük için diğer bir yaygın neden anemi, vücutta bir demir eksikliği ile belirgin bir durumdur.

Çürükler sadece çirkin değil, istenmeyen soruları da beraberinde getirebilen daha ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilirler. Çürükler, kan damarları kırıldığında veya hasar gördüğünde vücudun çarpmasına tepki olarak oluşur.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, çürüklerin aplastik aneminin ortak bir semptomu olduğunu, bir kişinin kanında yeterli sayıda kırmızı kan hücresi, beyaz hücre ve trombosit olmadığında ortaya çıkan bir anemi formunu buldu. Kanama, bir takım travmalardan derinin yüzeyinin altına düştüğünde ve kan tutulduğunda morarma meydana gelir.

Bu tür anemi sahibi insanlarda trombosit sayısı daha azdır ve trombositler kanamanın kan damarlarındaki kanamanın durdurulmasından sorumludur. Bu kişiler için, vücudun kanamayı durdurması daha zordur. Genel olarak, bir kişinin, kırmızı kan hücrelerinde, hemoglobin olarak bilinen, demir açısından zengin bir protein bulunmaması durumunda, morarma riski daha yüksektir.

Açıklanamayan Zedelenme ve Kanama

Vücuttaki çürükleri garanti eden bazı koşullar vardır, ancak anemiden muzdarip olanlar için, açıklanamayan morarma olabilir.

Yara onarımında esas olan kan pıhtılaşması için sorunlar ortaya koyulabilir. Küçük yaralar için birkaç dakika sonra durmayan kanama çok ciddi ve çoğunlukla tıbbi yardım gerektiren açıklanamayan morarmalarla seyredebilir.

Vücut, zamanla kanı geri aldığından, genellikle hafif çürükler için tıbbi tedavi gerekli değildir. Çürüklerin çoğu birkaç hafta içinde tek başlarına kaybolur, ancak iyileşme süresi yaşlı insanlarda veya anemi bulunan bireylerde uzayabilir. İyileşme süreci günde birkaç kez 15-20 dakika boyunca bir buz poşeti uygulayarak hızlanır ve basınç ve şişmeyi azaltmak için morarma alanına uygulanır.

Demir Morarmaları Önler Mi?

Demir, vücudun kırmızı kan hücreleri yapmasını ve kandaki oksijeni düzgün çalışması için vücudun çeşitli bölümlerine oksijen vermesini sağlayan önemli bir besindir. Demirin en yaygın besin kaynaklarından bazıları kümes hayvanları, sığır etleri, fasulye ve yeşil yapraklı sebzeleri içerir. Ancak, sağlıklı ve dengeli bir diyetle yemek yiyenler bile vücudunun demiri emememesi durumunda hala bir demir eksikliği geliştirebilir. Vitamin C vücudun demir emilimine yardımcı olur, bu nedenle yeterli C vitamini almayan bireyler de morarma yaşayabilir.

Editörün Tavsiyesi: Anemi Ve Ülser Arasındaki İlişki Nedir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *