Aneminin Genetik Nedenleri
7 Ara, 2017 22:00 tarihinde eklendi

Aneminin Genetik Nedenleri

Aneminin Genetik Nedenleri

Demir eksikliğinin genetik nedenleriAneminin Genetik Nedenleri

Aneminin birçok farklı nedeni vardır, ancak birçok insanın bilmediği şaşırtıcı şey genetiktir. Orak hücre anemisi gibi aneminin belirli biçimleri genetik olarak nesilden nesle aktarılır.

Anemi, zayıf beslenme ve dış etkenlerden kaynaklanan bir durumdur; ancak kişinin kontrolü dışında bir tıbbi sorun da olabilir. Bu koşullar hemolitik anemi türleridir, ancak edinsellerden ziyade kalıtsaldır.

Aneminin genetik formlarından bazılarını ve kişilerin taşıyıcı olup olmadıklarını ya da kendiliğinden duruma duyarlı olup olmadıklarını nasıl bilebilecekleri ayrıntılarıyla bu yazıda aktarılmıştır.

Orak hücre anemisi

Demir eksikliğinin ciddi bir kansızlığa sahip bir formu orak hücreli anemi olarak adlandırır. Bu, vücudun, kırmızı kan hücrelerinin hilal şeklini almasına neden olan anormal bir hemoglobin formu oluşturduğu bir durumdur. Bu hücreler tipik olarak yalnızca 10-20 gün yaşarlar, bu da sorunludur, çünkü kemik iliği ölmekte olan hücrelerin yenilerini yeterince hızlı yenileyemez.

Talasemi

Anemi’nin diğer bir genetik türü olan “thalassemias” da kalıtsal bir kan hastalığıdır. Bu koşulu olan bireylerin, yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi üretemeyen ve yeterince hemoglobin yapmayan vücutları vardır. Hint, Güneydoğu Asya, Çin, Filipin, Afrika ve Akdeniz kökenli bireylerin çoğu bu durumun riski altındadır.

Demir Refrakter Anemi

Demir refrakterli demir eksikliği anemisi de yetersiz sağlıklı kırmızı kan hücrelerinden kaynaklanır ve her hücredeki her iki kopyanın mutasyonları olduğunda genellikle kalıtsal olur. Bu nadir bir durumdur ve semptomlar genellikle teşhis edilmemiş olarak kalmaktadır.

Kalıtsal Sferositoz

Bu, kırmızı kan hücrelerinin dış kaplamasının hücrelerin küresel bir şekle sahip olduğu bir anemi durumudur.

Kalıtım Eliptositoz

Bu durum, kalıtsal sferositoza benzer; hücre zarı ile ilgili bir sorundur. Ancak kalıtsal eliptikositoz ile kırmızı kan hücreleri oval gibi şekillendirilir, bu da onları daha az esnek hale getirir ve ömrünü kısaltır.

Taşıyıcılar ve Genetik Aneminin Duyarlılığı

Sağlıklı görünen bazı insanlar aslında genetik anemi durumlarının taşıyıcılarıdır. Bununla birlikte, örneğin hemoglobin elektroforezi gibi basit kan testleri, orak hücre özelliğini algılayabilir. Bu tür testler hastanelerde ve uzmanlık kliniklerinde yapılabilir. Ebeveyn olmayı planlayan bireyler, doğmamış bir bebeği etkileyebilecek bir anemi hastalığının taşıyıcısı olup olmadığını belirlemek için kan testi yaptırmalıdır.

Editörün tavsiyesi: Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *