Anemiye Yeni Çözüm: Demir Balık!
22 Eyl, 2017 23:41 tarihinde eklendi

Anemiye Yeni Çözüm: Demir Balık!

Anemiye Yeni Çözüm: Demir Balık!

yeni demir kaynağı demir balıkAnemiye Yeni Çözüm: Demir Balık!

Anemi, her yaş aralığında olan, genellikle demir eksikliğinden kaynaklanan ve özellikle her 3 kadından 1’inde kesin görülen kansızlık türüdür. Bebekler, ergen yaştaki gençler, kadınlar, yetişkinler, kısaca herkes bu mineral eksikliğinden dolayı kansızlığa yakalanabilmektedir. Dünya nüfusunun %30’dan fazlasının demir eksikliğine bağlı anemi olduğu, dünya sağlık örgütü tarafından belirlenmiştir.

Kanada’da yaşayan ve ayrıca bilim adamı olan Christopher Charles, bundan 7 yıl önce yaptığı Kamboçya ziyaretinde aneminin kamuya ithafen büyük bir sağlık problemi yarattığını tespit etti. Charles, gezdiği yerlerde çocukların çoğunlukla zihinsel olarak yavaş ve zayıf olduklarını gördü. Yetişkinler ise halsizlik ve baş ağrısı çekerken, hamile kadınlar doğum öncesi ve sonrası demir eksikliğine bağlı çok ciddi kalıcı hasarlar alabiliyorlardı.

Dr. Charles tüm bu gördüklerinden etkilendiği için bu konu hakkında uzun uzun düşünmeye başladı. Hamilelikte artan demir ihtiyacının beslenme olarak karşılanamaması ciddi sağlık problemlerine zemin hazırlıyor. Hal böyle olunca Kamboçya gibi pek gelişmemiş bir ülkede çocuklar ve kadınların %50 sinden fazlası demir eksikliğine bağlı anemi (kansızlık) yaşıyor. Orada bulunan insanlar demir mineralini ilaç takviyesi olarak alamadıklarından dolayı bu konu hakkında ellerinden ne yazık ki bir şey gelmiyor.

Dr Charles daha önce kimsenin duymadığı görmediği bir yöntem buldu. Eritilmiş metal kullanılarak yapılan demir parçasıyla test yaptı ve yemeğin demir değerinin arttığını gözlemledi. Bu demir parçası neden balık şeklinde diye soracak olursanız, Kamboçya’da şansı ifade eden bir sembol olduğundan diyebiliriz.

Dr. Charles; “Suyu veya çorbayı demir balıkla birlikte 10-15 dakika kaynatmanız, demir minerallerinin balıktan sızmasını sağlayacak ve demir oranını arttıracaktır. Daha sonra demiri çıkarın ve limon suyu ilave edin, bu da demir emilimini ciddi ölçüde yükseltecektir.” Tarifinde bulunmuştur.

Demir balık günlük olarak düzenli ve doğru şekilde kullanıldığı takdirde demir ihtiyacının %75’inden fazlasını sağlamaktadır. Kamboçya halkı tarafından oldukça benimsenen demir balık sayesinde 1 yıl içerisinde nüfusun yarısının anemiden kurtulduğu açıklanmıştır. Nüfusun büyük bir çoğunluğunun bu yöntemle sağlığına kavuşması insanlık adına büyük önem taşıyor diyebiliriz.

Kansızlık Hastalık Habercisi Olabilir! Detaylar İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *