Anemiyle İlişkili Kronik veya Kritik Durumlar
13 Ara, 2017 0:25 tarihinde eklendi

Anemiyle İlişkili Kronik veya Kritik Durumlar

Anemiyle İlişkili Kronik veya Kritik Durumlar

AnemiAnemiyle İlişkili Kronik veya Kritik Durumlar

Enflamasyona veya kanamaya neden olan kronik bir hastalığı olan herkes anemi için risk altında olur. Yoğun bakım ünitesindeki kritik hastalıklar da anemi ile yüksek oranda ilişkilidir.

Gebelik

Gebelik, sıvı tutma ile ilişkilidir ve bu da yüksek miktarda plazma (kan akışkan bileşeni) üretebilir. Bu işlem, hemoglobin ve hematokrit seviyelerinin düşmesine neden olan kırmızı kan hücrelerini sulandırabilir. Bu değişiklikler tek başına hamilelikte normal bir değişiklik olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, diğer faktörler gebelik sırasında anemi riskini artırır:

Gebelik, folat eksikliği ve dolayısıyla megaloblastik anemi için risk oluşturan folik aside olan vücudun talebi artar.

Hamilelik, vücudun demir talebini artırır ve demir eksikliği anemisi için bir risk oluşturur. Hamile kadınların günde 27 mg demir gerekir.

Doğum sırasında ağır kanama veya çok doğum doğum sonrası anemiye neden olabilir. Postpartum anemi doğumdan 6-12 ay sürebilir.

Komplikasyonlar

Çoğu anemi vakası hafiftir; bunlara kronik hastalık sonucu dahildir. Bununla birlikte, hafif anemi bile kandaki oksijen taşınmasını azaltabilir, yorulmaya ve fiziksel kapasitenin azalmasına neden olabilir. Orta-şiddetli demir eksikliği anemisinin dayanıklılığı azalttığı bilinmektedir. Bazı çalışmalar, anemi içermeyen demir eksikliğinin dahi egzersiz için ince fakat yine de daha düşük bir kapasite üretebileceğini göstermektedir.

Kırmızı kan hücrelerindeki bir azalma akciğerlerden oksijen emme yeteneğini düşürdüğünden, tedavi edilmeyen uzun süreli ve ciddi anemide önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Anemi kalp aritmileri ve kalp yetmezliği gibi ikincil organ fonksiyon bozukluklarına veya hasarlara neden olabilir.

Hamilelerdeki Aneminin Etkileri

Önemli anemisi olan gebe kadınlar, özellikle birinci trimesterde anemik olduklarında zayıf gebelik riski taşırlar. Hafif-orta dereceli anemi, artmış bir risk oluşturmaz.

Çocuklarda ve Ergenlerde Anemi Komplikasyonları

Çocuklarda şiddetli anemi, büyümeyi, motor ve zihinsel gelişmeyi etkileyebilir. Çocuklar, dikkat süresinin kısalmasına ve uyanıklığın azalmasına neden olabilir. Demir eksikliği anemisi olan çocuklar da inme riski yüksek olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Gluten Maruziyetine Bağlı Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *