B12 Eksikliği Ne Yemeli
27 Haz, 2018 21:27 tarihinde eklendi

B12 Eksikliği Ne Yemeli

B12 Eksikliği Ne Yemeli

B12 eksikliği ne yemeli? Bu yazıda B12 eksikliği ne yemeli? sorusuna cevap olarak birkaç besinden bahsedeceğiz.

Ciğer: Özellikle kuzu ciğeri B12 vitamin eksikliğinde ihtiyacı karşılayan en önemli besinlerdendir. Aşırıya kaçmadığınız sürece düzenli olarak kuzu ciğeri tüketmeniz B12 vitamin eksikliği bakımdan size büyü faydası olacaktır.

Sadece 100 gramı günlük B12 ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketmek B12 ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Kuzu eti: B12 eksikliği ne yenmeli? sorusuna belki de  tek başına cevap niteliğinde olan bir besin kaynağıdır. B12 bakımından oldukça zengin olan kuzu etinin omuz bölgesinde ağırlıklı olarak B12 bulunur. 100 gram pirzola günlük B12 vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

B12 Eksikliği Ne Yemeli?

Yumurta: Yumurtanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. B12 bakımından oldukça zengin olan yumurta B12 eksikliği durumunda karşılaşılan bir rahatsızlığa fazlasıyla iyi gelmektedir.

Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Dünya ve türk mutfağında kahvaltılarda ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Birçok yemeğin ve tatlının içerisine ilave edilen yumurtayı faydalarına rağmen yine de aşırıya kaçmadan tüketmek gerekmektedir. 100 gram yumurta insan vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu B12 vitaminin %33 ‘ünü karşılamaktadır. Fazlasını tüketmek farklı rahatsızlıklar ve kolesterole  neden olur.

Peynir:  Peynir B12 vitamin eksikliğinde sıklıkla tüketilemesi gereken bir besindir. Kolesterol, protein ve kalsiyum bakımından zengin olması sadece B12 vitamin eksikliği için değil vücudun diğer ihtiyaç duyduğu maddeleri karşılaması adına  oldukça faydalıdır. Her gün aşırıya kaçmamak kaydıyla düzenli olarak tüketilmesi halinde B12 vitamin eksikliğini büyük oranda karşılamış olursunuz. Diğer bahsettiğimiz besinlerde ki gibi peynirin de aşırı tüketilmesi kolesterolü yükseltecektir ve bu da farklı rahatsızlıklara yol açacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *