B12 Fazlalığında Ne Olur?
14 Oca, 2018 17:28 tarihinde eklendi

B12 Fazlalığında Ne Olur?

B12 Fazlalığında Ne Olur?

B12 Fazlalığında Ne Olur?

Vücudumuzda yer alan vitamin ve mineraller, azlığı kadar çokluğu durumlarında da başımızı ağrıtmaktadır. Bu sebeple her daim stabil bir oranda tutmak ve buna uygun bir tedavi yönteminin sağlanması çok önemli bir durum niteliği olarak görülmektedir. Sizlere B12 vitamin fazlalığına ne gibi rahatsızlıklar ile karşılaşacağınıza dair bazı bilgilendirmelerden bahsedeceğiz.

B12 vitamini, kırmızı kan hücreleri yapımı ve sinir sisteminin sorunsuz çalışması konusunda önemlidir. Bazı özellikleri ile B vitamininden ayrılmakta ve kendi sınıfında farklı bir vitamin olarak görülmektedir. İçeriğinde kobalt elementleri barındıran B12 vitamini, bu metal iyon sebebiyle kobalamin ismini almıştır. Diğer B grubu vitaminleri fazla alındığı zaman dışarı atılsa da, B12 vitamini fazla alındığı zaman karaciğerde depolanmaya neden olur.

B12  Fazlalığının Belirtileri

B12 vitamini fazlalığı kısa sürede belirtiler ile kendisini ortaya çıkartır. diğer vitaminlerin aksine fazlalığı durumunda toksik etki göstermemektedir. Yüksek miktarlarda tüketim sağlamak, yan etkilere neden olmaz. Nadiren olarak kendisini ortaya çıkartan belirtiler şu şekildedir;

  • Vücudun çeşitli yerlerinde kaşınma hisleri
  • Kalbin sürekli çarpıntı, sıkışması veya darlanma hisleri
  • Sersemlik durumları
  • Baş ağrıları ve hafif baş dönmeleri

Kendisini ortaya çıkartır. B12 fazlalığı canlılık, iyi odaklanma, iyi hafıza gibi etkiler sunsa da, fazlalığı durumu karaciğerde yoğun depolama alanları oluşturmasından dolayı oldukça risklidir.

B12 Vitamini Fazlalığı Kansere Neden Oluyor

B12 fazlalığı, Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre kanser riskini arttıran bir faktör olarak görülüyor. B12 vitamini, hücre bölünmesi sırasında önemli bir görev üstlenirken, kanserli hücrelere de yardımcı olur ve vücutta önü alınamaz bir biçimde çoğalmasına davetiye çıkartır. B12 vitamini fazlalığı nedenlerini inceleyecek olursak;

  • Hayvansal gıdaları yoğun tüketme. B12 konusunda zengin olan hayvansal gıdalar, yoğun bir şekilde tüketilmesi durumunda bu gibi rahatsızlıkları ortaya çıkartır. Ek olarak vitamin takviyeleri de doğrudan yüksekliğe neden olmaktadır.
  • Hastalık durumları. B12 vitamini yüksekliği nadiren de olsa diğer hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Karaciğeri etkileyen siroz ve hepatit bunların başında gelmektedir.

Ek olarak böbrek yetmezliği, hipereozinofilik sendrom ve lösemi türünde ki rahatsızlıklar B12 miktarında artışlara neden olmaktadır.

B12 Fazlalığının Önüne Nasıl Geçebilirim?

B12 fazlalığını önlemek için bitkisel gıdalara yönelim sağlamanız yeterli olacaktır. Ek olarak vitamin takviyesi alıyorsanız kesmeli, doktorunuza bu durumlardan bahsetmelisiniz. Aynı zamanda B12 fazlalığı başka bir hastalığa davetiye çıkartma konusunda önemli bir durum olarak görülmesinden dolayı mutlaka en kısa süre içerisinde bir önlem alınmalıdır. Bu sayede var olan hastalıklardan sıyrılabilir ve çok daha sağlıklı bir yaşama kapılarınızı aralama şansları elde edebilirsiniz.

Tüm Dünya genelinde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan B12 fazlalığı, kanser ve karaciğer hastalıklarına doğrudan etki etmektedir. Eğer bu gibi sağlık problemleri ile yoğun bir şekilde karşılaşıyorsanız ve hiçbir şekilde önüne geçemiyorsanız mutlaka en yakın hekimlere görünmeniz önerilmektedir. Önüne geçilemediği durumlarda çok daha ciddi hastalıklara neden olan bu durum, Türkiye’de de yoğun bir şekilde gözlemlenen rahatsızlık olarak öne çıkmaktadır.

Benzeri durumlarda yaşam standartlarınızı derinden etkileyen bu durumdan sıyrılabilmek adına B12 bakımından zengin olan ve lif yapımına yardımcı olan sebzelere yönlenmek gayet makul bir tercih olacaktır. Dünya genelinde pek çok hasta tarafından araştırılan ve önemsenen bu rahatsızlık, GDO’lu gıdaların yoğun bir şekilde market ve pazarlarda satışa sunulmasından dolayı B12 fazlalığı veya eksikliği ile karşılaşabilmektedir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *