B12 içeren gıdalar nelerdir?
12 Şub, 2018 22:13 tarihinde eklendi

B12 içeren gıdalar nelerdir?

B12 içeren gıdalar nelerdir?

B12 içeren gıdalar nelerdir?

B-12 vitamini veya litaratürdeki adı Kobalamin, herkesin az çok fikir sahibi olduğu en büyük ve kompleks vitamindir. Hafif bir vitamin B-12 eksikliği, anemi, yorgunluk, mani ve depresyona yol açabilirken uzun vadede eksiklik beynin ve merkezi sinir sisteminin kalıcı hasarına neden olabilir. B12 vitamini sadece bakteriler tarafından üretilebilir ve hayvansal gıdalarda bolca bulunur

B12 Vitamini büyük dozlarda tüketilebilir, çünkü aşırı miktarı sindirim ve diğer yollardan dışarıya atabilir veya karaciğerde depolanır. B12 stokları 1 yıl kadar vücutta kalabilir.

B12 Vitamini yüksek gıdalar; istiridye, karaciğer, balık, yengeç, az yağlı sığır eti, tahkim edilmiş tahıl, kuvvetlendirilmiş tofu, az yağlı süt, peynir ve yumurta içerir.

B12 vitamini için önerilen günlük ödenek (RDA), günde 0.4 ila 2.8μg aralığında değişir. Bu, 6μg günlük değerinden (% DV) biraz daha düşüktür. B12 vitamini aşırı miktarda vücut tarafından tolere edildiğinden günlük değer (% DV) daha yüksektir ve bu nedenle eksiklik riski taşıyan bazı grupların diyetlerinde bol miktarda vitamin B12 olur.

Yeterli düzeyde vitamin B12, B6 ve B9 kandaki bir Homosistein proteininin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Homosisteinin daha düşük seviyesinin, kardiyovasküler sağlığı artırabileceği ve kalp krizi riskini azaltabileceği endotel fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

B12 vitamini eksikliği, vücuttaki nörotransmitterleri metabolize etme yeteneğini azaltan homosistein düzeylerini artırır. İnsan popülasyonlarında uzun süreli kontrollü çalışmaların yapılması ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle artmış vitamin b12 düzeyleri ile bilişsel işlev arasında kesin bir bağlantı bulunamamıştır ancak gözlemsel çalışmaların birçoğu artmış homosistein düzeylerinin Alzheimer hastalığı ve bunama insidansını artırdığını göstermektedir 13- 15 ve düşük B12 vitamini seviyeleri bilişsel düşüş ile ilişkilendirilmiştir.

B12 vitamini eksikliği anemiye ve zayıflığa neden olur. Normal enerji düzeylerini korumak için yeterli miktarda vitamin B12 gereklidir.

Editörün Tavsiyesi: B12 vücuttan nasıl atılır?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *