B12 vitamini ne işe yarar?
18 Şub, 2018 16:03 tarihinde eklendi

B12 vitamini ne işe yarar?

B12 vitamini ne işe yarar?

B12 vitamini ne işe yarar?

Vitamin B12, Vitamin B kompleksinin bir parçasıdır. DNA üretimine, kardiyovasküler desteğe ve enerji metabolizmasına yardımcı olur. Bu yazıda B12 vitamini, onun işlevleri, eksikliklerin sebepleri ve gıdalar ve diğer kaynaklar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Böylece B12’yi hayatınıza daha iyi dahil edebilirsiniz.

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini, suda çözünür bir vitamindir.

DNA üzerinde başarılı bir senteze, sinir sisteinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına ve hemoglobin üretimine yardımcı olur.

Karaciğer insan vücudunda B12 vitamini depolama ana yer. İnsanlar, diyet kaynaklı besinler, zenginleştirilen gıdalar ve takviyeleri kullanarak vitamin B elde edebilir.

Vitamin B12’nin bir biçimi olan metilkobalamin, parestezi, yanmalı ağrılar ve spontan ağrı gibi bacaklardaki klinik semptomları azaltır.

İntramüsküler kobalamin enjeksiyonu, beslenme yetersizliği olan hastalarda bel ağrısını hafifletir.

B12 vitamini eksikliği, yorgunluk, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, hafıza problemleri, görme bozuklukları gibi pek çok rahatsızlığın altta yatan temel nedeni olabilir.

Karbonhidratları vücuttaki glikoza dönüştürerek, enerji üretimine ve vücudun yorgunluğuna ve letarjisinde azalmaya yol açar.

Sinir sisteminin düzgün çalışmasına, aşırı stresin, sinirsel hastalıkların ve beyin küçülmesinin azaltılmasına yardımcı olur.

B12 vitamini zararlı ölçüdeki kolesterol seviyelerini de dengeleyerek ve iyileştirerek, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar ve yüksek tansiyonu düzenler.

Sağlıklı ciltler, saçlar ve tırnaklar için gerekli bir vitamindir. Hücre üremesine katkıda bulunarak cilt sağlığı üzerinde önemli bir rol oynar.

Bu vücut için gerekli mikro besleyici madde, sinir hücrelerinin ve alyuvarların gelişiminde ve bakımında ve sinir hücrelerinin normal miyelinasyonununda önemli rol oynar. Aynı zamanda DNA, RNA ve nörotransmitterlerin üretimini de destekler.

B12 vitamini diyetimizdeki hayvansal gıdalardan elde ettiğimiz için, B12 vitamini eksiklikleri sıkı vejetaryenler, özellikle hayvan ürünleri yemeyen vejetaryen çocuklar arasında gelişme eğilimindedir.

Editörün Tavsiyesi: B12 içeren gıdalar nelerdir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *