B12 Vitamini Ne Kadar Olmalı?
14 Oca, 2018 16:55 tarihinde eklendi

B12 Vitamini Ne Kadar Olmalı?

B12 Vitamini Ne Kadar Olmalı?

B12 Vitamini Ne Kadar Olmalı?

İnsan vücudunda değişken olarak ortalama 400 ila 500 arası bakteri yaşamaktadır. B12 vitamini üreten bakteriler ince bağırsakta yer alırken, B12 vitamini buradan doğrudan vücuda üretilerek sunulur. Vitaminler kana karışma esnasında kalın bağırsağa geçebilir. Bu gibi durumlarda ise sindirim sağlanmaz ve vitamin emilmez. Kan içerisinde yer alan ve kullanılmayan B12 vitaminleri karaciğer tarafından ileride kullanılmak maksadı ile depolanmaktadır.

Karaciğerde günlük kullanımın yaklaşık 1000 katı kadar B12 vitamini yer almaktadır. B12 yüksekliği aslen insan sağlığı için zararlı değildir. Düşüklüğü durumunda ise işler tamamen tersine dönmektedir. Doktor düşüklük durumunda sunduğu B12 tabletlerinin istenen miktarda tüketilmesi ve sunulan diyet programına uyulması durumlarında ortalama 1-3 ay arasında kişinin toparlanmasına, normal dengelere ulaşmasına olanak yaratmaktadır. Karaciğer hastalıkları kapsamında görülen hepatit, siroz ve şeker hastalıklarının B12’nin depolanması bu tip rahatsızlıkları öne çıkartmaktadır. Bu noktada oranlar ise;

  • B12 vitamini kan içinde en düşük 150 mikrogram / en yüksek 550 mikrogram

Olmalıdır. Bu normal bir ölçü olarak görülmektedir. Değerler yine hastanenin kullanacağı cihazlara göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda test sonucu doktor tarafından değerlendirilir ve bu miktarlardan düşük olması durumunda takviyelere yönelmek talep edilir.

B12 Vitamini Eksikliğinde Neler Yapılmalı?

B12 vitamini eksikliği kendisini yan etkileri ile hemen ortaya çıkartan bir rahatsızlık türüdür. Bu sebeple kitleler çok kısa süreler dahilinde hastalıklarını tespit edebilir ve hekimlere başvurabilirler. Hekimler klasik B12 testlerini tamamladıktan sonra kan değerlerini kontrol eder ve vücudunuzda yer alan B12 oranını hesaplar. Buna bağlı olarak eğer bir eksiklik tespit edilirse bazı yöntemlere başvurulur.

  1. Öncelikle B12 bakımından zengin ve tüketebileceğiniz gıdaların ağırlıkta olduğu bir beslenme programı verilir. Bu programa düzenli olarak uymanız ve ara süreçlerde B12 testini tekrar yaptırıp, nasıl bir ilerleyiş kaydedildiğine göz atabilirsiniz. Böylelikle hekimler eğer bir ilerleme var ise takviye ürünlerine ihtiyaç duymadan, bu beslenme programı ile B12 vitaminini dengelemenizi sağlar.
  2. B12 tabletlerine yönelim sağlanabilir. Ortalama tek bir tablet, vücutta ki B12 eksikliğinin yarısını karşılamaktadır. Bu yüzden günlük bir tablet ve beslenme programlarına uyulması durumunda kısa sürede tüm B12 takviyelerinin insan vücuduna endeks edildiği görülmüştür. Sorunsuz bir yaşam standardını ele almak istiyorsanız ve bu noktada B12 dengesini takviyeler ile çözmek istiyorsanız bu yola başvurulabilir.
  3. B12 iğneleri son çare! B12 iğneleri direkt olarak B12 yükleme işlemini sağlar. Bu durum B12 dengesi çok düşük olan kullanıcılar için öncelikli tercih olarak görülmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan hastalar, yaşanan bu olumsuz etkenlerden sıyrılabilmek ve yaşam kalitesini koruyabilmek açısından var olan B12 iğnelerinin doktor önerileri dahilinde tüketimlerini sağlıyorlar.

Bu gibi durumlarda sağlığınızı riske etmemek ve aynı zamanda yaşam standartlarınızı yükseltmek açısından mutlaka doktorun sunacağı tavsiyeleri izlemek gerekmektedir. Bu sayede hem B12 vitamini bakımından vücut dengenizi koruyabilecek, hem de sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabileceksiniz. B12 vitaminine bağlı yaşanan eksiklik problemlerinden doğan sağlık sorunları, önüne geçilmediği süreçlerde çok daha büyük sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu gibi durumlardan dolayı yaşanan vitamin eksikliğini giderebilmek için mutlaka yukarıda yer alan tavsiyeleri ön planda tutmalısınız. Kısa sürede var olan rahatsızlıkları hayatınızdan çıkartmak ve ideal bir yaşama geçiş yapmak mümkün kılınacaktır. Eğer buna rağmen herhangi bir denge kurulamadıysa mutlaka doktorlar tekrardan test aşaması yapmalı ve buna uygun bir tedavi yöntemini öne çıkartmak zorundadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *