B12 Vitamini Saç Uzatır Mı?
30 Ara, 2017 12:51 tarihinde eklendi

B12 Vitamini Saç Uzatır Mı?

B12 Vitamini Saç Uzatır Mı?

B12 Vitamini Saç Uzatır Mı?

B12 vitamini saç uzatma konusunda önemli bir gereksinim olarak görülmektedir. Her ne kadar günümüzde kitleler bu gibi durumlar için kozmetik ürünlere başvursa da, bu durum sağlıksız olmasından kaynaklı kitlelerin kimyasallar ile iç içe olmasına neden olmaktadır. Bitkisel çözümler ile elde edebileceğiniz sağlıklı saçların yanı sıra bazı beslenme ürünlerine ağırlık verme ile orantılı saç uzaması gerçekleşebiliyor. Mineral ve vitaminlerin eksikliği, hormon veya dengesizlik gibi durumlarda saçların yıpranması ve cansız görünmesi gibi durumlar ile karşılaşmak muhtemeldir.

Yıpranmış veya zarar görmüş saçlar için B12 vitamini almak büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda tamamen demir içerikli olmasından dolayı sizlerin stres, hava kirliliği ve kötü beslenmeye bağlı yaşadığınız olumsuz etkileri de ortadan kaldırmaktadır.

B12’nin Saçlara Doğrudan Etkisi

B12 vitaminin saça yaratmış olduğu etkileri merak mı ediyorsunuz? Buna bağlı olarak sizlere sunacağımız bilgiler dahilinde artık konulardan net bir fikir sahibi olabileceksiniz. Bu kapsamda;

  • Saç kalitesini arttırmayı amaçlar.
  • Saç dökülmesi, saç kaybı veya kopma gibi durumların önüne geçer.
  • Daha canlı bir saç yapısına sahip olmanızı amaçlar.
  • Saçların daha hızlı uzamasına imkan yaratmaktadır.

Saçlara  İyi Gelen Vitaminler

Bu listemizde B12 vitamininin doğrudan saça etkisini ele alacağız. B12 bakımından zengin ve saça sağlığı ispatlanmış olan kalitede ki ürünlerin tüketimi ile birçok olumsuz etkenin önüne geçmek sağlanabiliyor. Buna bağlı olarak;

  1. Fındık ve badem tüketmek / omega 3 bakımından zengin olan besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi, sizlerin demir depolamasına yardımcı olur. İçerisinde yer alan çinko miktarı sayesinde saç kaybı gibi durumların önüne geçilir. Ek olarak saç derisini tazelemekte ve saç köklerinin hava almasına yardımcı olmaktadır.
  2. Yumurta ve tavuk tüketimi / Düzenli olarak yumurta ve tavuk gibi protein bakımından zengin gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Saç doğrudan protein yapımı ile ortaya çıkar. Bu sebeple düzenli olarak vücutta ki protein miktarını karşılamak adına, protein bakımından yüksek olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Çiğ veya pişmiş olarak dilediğiniz gibi yumurta tüketimlerini sağlayabilirsiniz.
  3. Somon balığı / Sporcuların da yoğun bir şekilde programına eklediği somon balığı, omega 3 ve B12 vitamini bakımından zengindir. Haftada 1 veya 2 defa somon tüketilmesi durumunda saçlarınız çok daha parlak ve canlı bir görünüm yakalar. Aynı zamanda saç diplerini nemlendirir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır.
  4. Yeşil mercimek / Eğer sürekli olarak saç dökülmelerinden şikayet ediyorsanız, demire oksijen taşıma konusunda önemli bir gıda olan yeşil mercimeği tüketin. Kansızlık sorunlarını da ortadan kaldıran bir gıda türüdür.
  5. Nohut / Nohut, çinko deposu bir gıda olarak bilinmektedir. Çinkonun düzenli olarak alınması saçların normale nazaran daha çabuk uzamasını sağlar. Ayrıca kırılma veya yıpranma gibi durumların da ortadan kalkmasına olanak tanır. Saç sağlığınızı korumak ve ideal sonuçlara ulaşmak istiyorsanız mutlaka beslenme açısından öne çıkan nohutları günlük olarak tüketin.

Bu sayede saç ve vücut sağlığınızı korumak ve en verimli sonuçlar almak tamamen sizlerin elinde olacaktır. Daha detaylı bilgiler edinmek ve konulara ilişkin kapsamlı bilgi almak adına web sitemizde yer alan diğer yazılara göz atabilirsiniz. B12’nin saça doğrudan etkisini ele alan bu yazımızda birçok konuya istinaden fikir almanızı sağladık.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *