B12 vücuttan nasıl atılır?
5 Şub, 2018 10:05 tarihinde eklendi

B12 vücuttan nasıl atılır?

B12 vücuttan nasıl atılır?

B12 vücuttan nasıl atılır?

B12 vitamini veya kabalamin suda çözünür, böylelikle böbrek sistemi, vitamini kanla birlikte suyla süzer, bu nedenle fazlalık oluşturmak zordur. Vitaminin fazlalığı da söz konusu olabilir. Vücut, karbondaki B12’yi depolayabilir ve maksimum meblağı olanlar, bu vitamini almadan yıllar geçirebilir. Vücudun genellikle mikrogram olarak ölçülen çok küçük miktarlarda B12 vitamini kullanması nedeniyle, vücudun vitamin takviyeleri ile depolayabileceği miktarı bile büyük ölçüde aşması mümkündür.

B12 vitamini içerdikleri için diyetinizde görünen hayvansal kökenli gıdaların miktarını azaltın. Bunlara et, kümes hayvanları, süt ve kabuklu deniz ürünleri dahildir.

B12 vitamini içeren kandaki suda çözünür elementlerin vücudunuzun yıkanmasına yardımcı olmak için daha fazla su için.

Egzersiz vücudunuzun su kullanımını artırabilir, bu da gerekli su tüketimini ve böbrek aktivitesini artıracaktır. B12 gibi B kompleks vitaminlerini içerebilen vitaminleri içeren enerji ve spor içeceklerinden kaçının. Su en iyi seçenektir.

Diyetinize kahve gibi tipik bir bileşen olan kafein gibi hafif üriner diüretikler ekleyin. Kahve içmeyi seçerseniz, muhtemelen B12 vitamini ihtiva ettikleri için süt ürünlerini katkı maddeleri olarak kullanmayın. Hafif diüretikler ayrıca böbrek aktivitesini artırabilir, fazlasını azaltmak için B12’yi daha fazla filtreleyebilir. Bununla birlikte, yanlış kullanıldığında zararlı olabileceğinden, doktorunuz tarafından önerilmedikçe güçlü diüretikler kullanmak uygun değildir.

Uyarılar

B12 vitamini gıdalarda az miktarda bulunur ve vücut böylesine nispeten yüksek miktarda vitamini sakladığından, stokları azaltmak genellikle gereksizdir ve aslında bir eksikliğe neden olabilir. Bu eksikliklerin semptomları genel olarak; karıncalanma, zayıflık, uyuşma, motor becerilerinde düşüş ve anemiyi içerir.

Editörün Tavsiyesi: B12 Fazlalığında Ne Olur?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *