Bebeklerde Demir Eksikliği
20 Eyl, 2017 21:30 tarihinde eklendi

Bebeklerde Demir Eksikliği

Bebeklerde Demir Eksikliği

bebeklerde demir eksikliği ve tedavisiBebeklerde Demir Eksikliği

Bebeklerdeki demir eksikliği genellikle 6-24 ay aralığındaki bebeklerde anemiye (kansızlığa) sebep olur. Eğer annede önemli ölçüde anemi yok ise, erken doğuma maruz kalmayan, zamanında doğan bebeklerdeki demir seviyesi yeterli olacaktır. Annede ciddi bir anemi söz konusu değilse bebekte ilk 6 ay demir eksikliğine bağlı anemi tespit edilmez.

Daha sonrasında bebeğin hızla büyümesi, annenin demir açısından eksik olması, bebeğin ağırlıklı olarak sütle beslenmesi, bebeklerde demir eksikliğini etkileyen faktörlerdendir. Demir, insan hayatının devamlılığı için büyük rol oynar. Vücuttaki oksijenin taşınması, protein sentezlenmesi, elektron transportu, hücre solunumu, enzimlerin yapı ve işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için şart olan bir elementtir. Demir eksikliği doğrudan kansızlıkla alakalı olsa da, sinir sisteminde çeşitli bozukluklara sebep olabilir.

Bebeklerde Demir Eksikliği Belirtileri

Bebeklerdeki demir eksikliği anemi seviyesine eriştiğinde, halsizlik, baş ağrısı ve dönmesi, bitkinlik, cildin solgun olması, tırnaklarda çizik ve kırılmalar, ağız yaraları gibi belirtiler görülmektedir. Bunlarla beraber sinirlilik, zeka düzeyinde gerilik, algılamakta zorlanma, algı gecikmesi, enfeksiyonlara karşı zayıf olma gibi etkiler de oluşabilir. Ağlarken morarma, yutkunurken güçlük çekme gibi belirtilerde olabilir.

Bebeklerde Anemi Nedenleri

Doğumdan önceki başlıca nedenlere gelecek olursak, çoğul gebelik, kanamaya bağlı sebepler ve oksijensiz kalmak diyebiliriz. Doğumdan sonraki nedenlerin başında beslenme, yeme bozuklukları ve emilim sorunları gelmektedir. Bebek erken doğuma maruz kaldıysa da aynı şekilde demir eksikliğine bağlı anemi görülebilmektedir.

Bebeklerde Demir Eksikliği Tedavisi

Genellikle şurup veya ağızdan alınan damlalar aracılığıyla sağlanmaktadır. Günde 2 kez uygulanan ilaç tedavisi, bebek açken veya öğün aralarında kullanılır. İlaç süt veya süt ürünleriyle birlikte verilmemelidir. C vitamini demir emilimini desteklediğinden dolayı, bebeğin c vitamini alması çok faydalı olacaktır. Alınan takviyelerin düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir. Bebek uzun süre demir eksikliği yaşadıysa ağır derece anemi olabilir ve özel olarak izlenmesi gerekebilir. Unutmayın, demirin az olması kadar, fazla olması da zararlıdır. Takviyeleri uygun dozda kullanmaya gayret gösterin.

Bebeklerdeki demir eksikliği tedavisi minimum 3 ay sürmelidir. İlk ay içerisinde demir değerlerinde düzelme görülecektir fakat bu yetersizdir. Damla tedavisini portakal suyu ile birlikte uygulayabilirsiniz. Demir emilimine ekstra olarak katkı sağlayacaktır fakat doktorunuza danışarak uygulamanız daha iyi olur.

Çocuklarda Demir Eksikliği ve Tedavisi İçin Tıklayınız

Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *