Çocuklarda Demir Eksikliğinin Riskleri
7 Ara, 2017 22:00 tarihinde eklendi

Çocuklarda Demir Eksikliğinin Riskleri

Çocuklarda Demir Eksikliğinin Riskleri

Çocuklarda demir eksikliği riskleriÇocuklarda Demir Eksikliğinin Riskleri

İnsan vücudu ya yaş ya da yaşam evresi gözetmeksizin sürekli demir tedarik edilmesini gerektirir. Demir eksiklikleri çocuklarda da görülür ve özellikle risklidir, çünkü çocuklar büyümekte ve gelişmektedir.

Demir, çocuklarda akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen taşınmasına yardımcı olduğu için önemlidir ve kasların bu oksijeni depolamasına ve kullanmasına olanak tanır.

Demirin geçici bir şekilde tükenmesi hafif semptomlarla kendini gösterebilir veya daha ciddi bir anemi durumuna neden olabilir. Ancak tedavi edilmediği takdirde bir çocuğun demir eksikliği uzun süreli sağlık üzerinde derin etkilere neden olabilir. Bu yazıda, çocuklarda demir eksikliğinin kansızlığa nasıl yol açabileceği ve büyümenin ve gelişimin gecikmesine yol açacağı ele alınacaktır.

Çocuklarda Demir Eksikliği Nedenleri

Bebekler ve her yaştan çocukta demir eksikliği gelişebilir; Bununla birlikte, bazı genç bireyler diğerlerinden daha fazla risk altındadır. Örneğin, erken doğan ya da doğum kilosu düşük olan bebekler bu yetersizliği akranlarından daha sık geliştirirler. Araştırmalar, bebeklerin demir ile takviye edilmiş formülü içmeleri gerektiğini veya anne sütü ile demir içeren ilave gıdalar verileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, günde 24 onsun üzerinde inek, keçi veya soya sütü içen, kurşuna maruz kalmış olan ve kronik enfeksiyonu olan bebekler demir eksikliği geliştirebilirler.

Demir Eksikliği Neden Anemiye Sebep Olur?

Bir çocuğun vücudunda yeterli sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretilemediğinde anemi ortaya çıkar. Anemi olan bireylerde, oksijen, ciddi semptomlara ve uzun süreli hasara neden olur, vücuda düzgün bir şekilde taşınmaz. Demir, yeni kırmızı kan hücreleri yaratmaya yardımcı olduğundan, vücudun bu mineral eksikliği demir eksikliği anemisine sıklıkla neden olur.

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri

Bir çocuğun demir eksikliğinin tam olarak demir eksikliği anemisine gelene kadar fark edilmesi genellikle mümkün değildir. Bu noktada, anne-baba, solgun cilt, kötü iştah, yorgunluk, olağan dışı istek veya sık enfeksiyonlar gibi bir çocuğun semptomlarını fark edebilir. Anemi olan çocuklar ayrıca, baş dönmesi, nefes darlığı veya normalden daha fazla sinirlilik hali yaşayabilirler.

Çocuklarda Tedavi Edilmemiş Aneminin Riski

Araştırmalar düşük demir seviyelerinin bir çocuğun büyümesine engel olabileceğini ve öğrenme yeteneklerini engellediğini göstermektedir. Bu, küçük bir fiziksel boy, kısa dikkat süresi, yeni şeyleri anlama zorluğu ve uyanıklığı azaltabilir. Çocuklarda demir seviyesinin düşük olmasıyla ilgili bir başka büyük risk, enfeksiyonlara duyarlılığın artması ve bunları aşmanın zorluğudur.

Ebeveynler demir eksikliklerini doğal olarak önlemek ve tedavi etmek için demir içeren sağlıklı besinleri çocuklarına yedirmelidir. Yemeklerde servis etmek için demir içeriği zengin en iyi gıdalardan bazıları kayısı, balık, tavuk, yulaf ezmesi, yumurta, kuru ot suyu, kuru üzüm ve ıspanaktır.

Editörün Tavsiyesi: Çocuklar İçin Demir Zengini Gıdalar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *