11 Tem, 2018 11:30 tarihinde eklendi

D Vitamini

D Vitamini

D vitamini fosfor ve kalsiyum gibi minerallerin dengesini ve vücutta birbiri yapı olarak benzeyen organik bileşiklerdir. Metabolizmanın düzenlenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, dişlerin ve kemiklerin korunması ve gelişmesinde, hücre bölünmelerinin kontrolünde D vitamini rol almaktadır.

D Vitamini Hangi Besinlerde Vardır

Balık, peynir, süt ve yumurta gibi gıdalar sayesinde D vitamini dışarıdan alınabilir. Cildin güneş ışığı ile temas etmesi ile cildin dokusu tarafından da üretilebilmektedir. Aşırı güneşe maruz kalmamak bu noktada önemlidir. El ve yüzün kısa süreli güneş ışığı ile temas etmesi yeterlidir. Sadece besinler ile alınan d vitamini yeterli olmayacaktır. Güneş ışığı ile birlikte D vitamini almak bu açığı kapatacaktır. D vitamini yüksek olan besinler aşırı tüketilmemelidir. Aynı şekilde güneş ışığına aşırı maruz kalmak farklı sağlık sorunları ile sizleri başbaşa bırakabilir. Besinleri ve güneş ışığını kararında almak en sağlıklı yol olacaktır.

D Vitamini Eksikliği

Birkaç gün D vitamini almamanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak haftalar veya aylar boyunca D vitamini alınmazsa vücuttaki D vitamini depoları tükenir ve D vitamini eksikliği baş gösterir. D vitamini vücudun yağ dokularında depolanır. D vitamini eksikliğinin başlıca nedeni yanlış beslenmedir. Yumurta, balık, peynir, yoğurt ve süt gibi olan besinlerin az alınması D vitamini eksikliğine kapı açmaktadır. Güneş ışığını yeteri miktarda almamakta bu eksikliğin nedenleri arasında gösterilir.

Havanın güneş açtığı vakitlerde bunu fırsat bilip güneşe çıkmak gerekir. Hatırlatmakta fayda var fazla güneş ışığına maruz kalmak size zarar verir. Her şeyin kararında yapılması gerekir. Güneş ışığına güneş kremi sürmeden maruz kalınmalıdır. Güneş kremi vücuttan D vitamini üretmesini engeller. Krem güneş ışığına maruz kalındıktan sonra kullanılmalıdır. Fazla kilo ile D vitamini eksikliği arasında bir ilişki mevcuttur. Aşırı kilolu insanlarda D vitaminin eksik olduğu gözlemlenmiştir fakat bunun nedeni henüz bilinmemektedir. Bu nedenle olması gerekenin üstünde bir kiloya sahip iseniz diyetisyene başvurmanızı öneririz. Yaş ilerledikçe D vitamini eksikliği de artar. Yaşlılık sebebi ile cilt D vitamini sentezlemekte zorlanır ve bu sebep ile yaşlılarda D vitamini eksikliği görülür.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

Pek bilinmese de D vitamini ruh sağlığından kemik sağlığına kadar birçok hayati değerleri dengede tutan bir vitamindir. Bildiğiniz üzere D vitamini dışarıdan alınmaya muhtaçtır. Bu durumun nedeni vücudun kendi kendine D vitamini üretememesinden kaynaklanmaktadır.

D vitamini eksikliği ciddi boyutlara varabilen hastalıkların öncüsü olabilir. D vitamini vücudun ihtiyacı ve bu ihtiyacı dışarıdan karşılaması mümkün olan bir vitamindir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere D vitamininin büyük bir çoğunluğu güneş ışığından sağlanır. Ne kadarı? diye soracak olursanız yaklaşık %95 ’i kadarı.

Yaşlılıkta D vitamini riskinin artması ile birlikte böbrek rahatsızlıklarında da bu risk artar. Bağırsaktan yeteri miktarda D vitamini emilemez. Crohn, fibrozis, çölyak ve kistik gibi hastalıklarda D vitamini emilimini engeller.

Vejeteryan beslenmede D vitamini eksikliğine ön ayak olabilir. Sebebi ise D vitamininin yoğun olarak ciğer, balık ve yumurtada bulunmasıdır. Vejetaryenler hayvansal ürünleri yemedikleri için bu tip D vitamini bol olan besinlerden de mahrum kalmaktadırlar. Bu nedenle vejetaryenlerin ekstra dikkat etmesi gerekir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitaminin kısa süreli eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat eksiklik uzun süre devam ederse bazı belirtilerine şahit olursunuz. İşte o belirtiler;

Kemik Ağrıları

Kış aylarında fazla güneş açmadığı için daha fazla görülür. Vücudun güneş ışığına maruz kalmaması ile birlikte kemik  ağrıları baş gösterir. Bu ağrılar eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücutta hissedilir ve bununla birlikte halsizlik tezahür edebilir.

D vitaminin de uzun süreli bir eksiklik olur ise çocuklarda “raşitizm” yetişkinlerde ise “osteomalazi” adı verilen kemik yumuşaması görülebilir.

Depresyon

D vitamini eksikliğinde şiddetli bir depresyondan çok nedensiz bir hüzün baş gösterir. Bunun sebebi d vitamini eksikliğine bağlı serotonin seviyesinin düşmesidir. Serotonin beyinde üretilip ruh halinin düzenlenmesini sağlar.

Başın Terlemesi

Normalden fazla terleme bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde d vitamini eksikliğini gösteriyor olabilir.

Soğuk Algınlığı

D vitamini eksikliği sonucu üst solunum yolları enfeksiyonları daha çok görülür. Bu çocuklarda sık sık soğuk algınlığına sebebiyet vermektedir.

Kasların Zayıflaması

D vitamini eksikliği iskelet kaslarının zayıflamasına yol açar. İskelet kasları vücudumuzdaki kasların büyük çoğunluğunu oluşturur.

Diğer Belirtiler

Eklem ağrıları, kilo alma, halsizlik, kas krampları, konsantrasyon eksikliği, baş ağrısı, kabızlık, mesane sorunları veya ishal gibi sorunlar erken dönem D vitamini eksikliğini işaret ediyor olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *