D Vitamini Eksikliği
5 Ağu, 2018 11:29 tarihinde eklendi

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği, sağlıklı kalmamız açısından yeterli miktarda d vitamini almadığımızı gösteriyor.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği halinde şiddetli belirtilere maruz kalabilir. Kalsiyum kemiğin ana yapı taşlarından birisidir. Ana yapı taşı olan kalsiyumun emilebilmesi için d vitaminine ihtiyaç duyulur. D vitamininin kasları çalıştırmada, sinir sisteminde ve bağışıklığın devam etmesinde önemli bir rolü vardır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarını 3 yol ile alabilirsiniz. Bu yollardan birincisi cildin vitaminini kendisi üretmesidir, ikincisi diyet yapmak ve d vitamini takviyesi almak, üçüncüsü ise güneş ışınlarına maruz kalarak D vitaminlerini aktif hale getirmektir. Üçüncü yöntem fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Sebebi ise fazla güneş ışınlarına maruz kalmak kansere ve ciltte yaşlanmaya yol açabilir. Bu nedenle insanlar farklı yöntemleri tercih ederler.

Vücudun D vitaminine olan ihtiyacı yaştan yaşa farklılık gösterir. İnsan yaşı ilerledik sıra vücudun aynı oranla d vitaminine duyduğu ihtiyaçta artar. D vitamini seviyesinin düşük olduğu durumlarda kemikler kırılgan,ince ve kusurlu hale gelir.

Günümüzde insanlar arasında D vitamini eksikliği yaygın olarak görülür. 65 yaşından büyükler, aşırı kilolu olanlarda ve koyu renk cildi olanlar da D vitamini seviyesi oldukça düşüktür. Kan seviyelerini normal düzeye getirmek için D vitamini takviyesi yapılması gerekir. Fakat aşırı D vitamini takviyesi size ekstra bir kar sağlamaz aksine farklı sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olur.

D vitamini ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *