Demir Eksikliği – Demir Eksiklikleri
19 Tem, 2018 11:30 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği – Demir Eksiklikleri

Demir Eksikliği – Demir Eksiklikleri

Yeterli miktarda demirin bulunmadığı durumlarda demir eksikliği anemisi baş gösterir. Beslendiğiniz gıdalarda ki demirin yeteri miktarda emilmemesi, kötü diyet ve meydana gelebilecek kan kaybı demir eksikliği nedenleri arasındadır. Demir bakımından yoksun olan besinleri tüketmek, aşırı çay ve kahve tüketimi, yanlış diyet uygulama, hayvansal besinlerin yeterli derecede alınmaması ve abur cubur, fast-food gibi hazır gıdalar tüketmek demir eksikliği nedenleri arasındadır.

Demir Eksikliği – Demir Eksiklikleri

Kan kaybı: Kan kaybetmeniz aynı zaman da demir kaybetmeniz anlamına gelmektedir. Bu tip durumlarda vücudunuz yeterli miktarda demir depolanmamış ise demir eksikliği anemisi meydana gelir. Demir eksikliği daha çok kadınlarda görülmektedir. Sebebi ise menstruasyon kanamasının uzun sürmesi veya rahimdeki miyom denen urlardaki kanama olmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer bir sebep ise doğum sırasında yaşanılan kan kaybıdır. Vücutta meydana gelen iç kanama da demir eksikliği anemisine sebebiyet vermektedir. Bu tarz kanamalar kendini belli etmeyebilir ve yavaş olabilir. Meydana gelebilecek iç kanamanın sebeplerini sıralayacak olursak;

  • Kalın barsak kanseri, barsak polipi veya kanayan ülser
  • İdrar yollarında meydana gelen kanama
  • Sık kan alımları, ağır yaralanmalar ve cerrahi operasyonlar ile yaşanılan kan kaybı

Demir Eksikliği – Demir Eksiklikleri Nedeni Kötü Beslenme

Kötü ve düzensiz olan beslenme alışkanlıkları demir eksikliği anemisinin nedenleri arasındadır. Tüketilen besinler demir açısından zengin olan besinler olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak balık, kümes hayvanları, yumurta, et demir açısından oldukça zengin olan besinlerdir. Fakat demir almak adına bu besinlerin aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı tüketim farklı hastalıklar doğuracak ve bu da sizi daha çok uğraştıracaktır. Besinleri düzenli ve kararında tüketmek gerekmektedir.

Vejetaryen beslenenler ise doğru gıdaları aldıkları takdirde yine demir ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Et, balık, yumurta yerine koyu yapraklı sebzeler, ıspanak, kurutulmuş meyveler, bazı bakliyatlar, demir ilave edilmiş ekmekler bulunur. Çocukluk veya gebelik döneminde demir bakımından zengin besinler ile beslenseniz dahi ihtiyaç karşılanamayabilir. Sebebi ise gelişme döneminde olunduğundan vücudun demir gereksinimi aşırı miktarda artış gösterir ve vücuda demirin girmesi zorlaşır fakat bu geçici bir dönemdir.

Yeterli Derecede Demir Emiliminin Yapılamaması

Ne kadar demir bakımından zengin besinler ile beslenseniz de vücudunuz bunun yeteri miktarda emilimini yapamayabilir. Bu durum çölyak hastalığına, chron hastalığına veya bir bağırsak ameliyatına bağlı bir durum olabilmektedir. Mide asitini azaltabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların kullanılması demir emilimini bozabilmektedir.

Demir eksikliğinde C vitamini olumlu yönde önemli bir rol oynamaktadır. C vitamini alımı ile demir eksikliğinin önüne geçebilir hatta tedavi dahi edebilirsiniz. Taze meyve ve sebze, kurubaklagil, kayısı gibi besinler  demir eksikliği yaşamak istemeyenler için bolca tüketilmelidir. Demir emilimini arttırmak adına C vitamini almak gerekir. C vitamini bağırsak emilimini arttırmaya yardımcı olur. Demir eksikliği yaşayanların, demir emilimini azaltabilecek besinlerden uzak durması gerekmektedir. Kafein içeren besinler, kepek ve süt ürünleri demir emilimini azalttığı için demir eksikliği olan kişilerin sınırlı bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Oldukça azaltıldığı takdirde bir problem yaşanmaz. Bununla birlikte kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde üremesini sağlayan B12 vitamini bolca alınmalıdır..

Demir Eksikliğini Önlemek Adına Yapılması Gerekenler

  • Kepek ekmeği veya tam pişmemiş kuru baklagiller demir emilimini azaltır
  • Mayalı ekmekte bulunan demir mayasız ekmeğe kıyasla daha fazla emilir
  • Besinleri saklamak için kullanılan teneke, alüminyum ve paslanmaz çelik demir emilimini olumsuz yönde etkiler
  • Posalı besinler tüketmek demir emilimini azaltır

Demir emilimini arttırmak adına C vitamini tüketmek önemlidir. Yumurtayı C vitamini içeren bir içecekle ya da domates ile ya da köfteyi salata ile tüketmek demir emilimin iarttırmak adına oldukça faydalıdır.

Fazla kafein tüketimi demir emilimini minimize eder. Bu nedenle çay, kahve ve sigarayı yemekten hemen sonra kullanmamaya özen gösterin. Yemekten sonra sigara, çay veya kahve içmek yediğiniz yemekten aldığınız demirin emilmemesine sebep olur.

Demir emilimini veya alımını arttırmak adına çeşitli seçenekler mevcuttur. Doğru ve kararında beslenmek, demir emiliminde zararı olan gıdalardan kaçınmak düşük olan demir seviyenizi kısa süre içerisinde olması gereken seviyeye taşımanızı sağlayacaktır. Demir eksikliği yaşadığımız ülkede oldukça yaygındır. Bu durum demir eksikliği rahatsızlığını hafife alacağınız anlamına gelmemelidir. Gerekli olan adımları uygulayıp vücudunuzda ki demir seviyenizi yukarı çekmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi hastalıklara maruz kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *