Demir Eksikliği Anemisi Kilo Kaybı
29 Kas, 2017 19:41 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Anemisi Kilo Kaybı

Demir Eksikliği Anemisi Kilo Kaybı

Demir eksikliği anemisi ve kilo kaybıDemir Eksikliği Anemisi Kilo Kaybı

Demirin çok kritik bir besin maddesi olması sebebi, esasen hemoglobin sentezinde önemlidir, çünkü hemoglobin, ciğerlerimizden vücudumuzdaki tüm dokulara oksijen taşıyan bir metaloproteindir. Vücutta demir eksikliği olduğunda, organların taleplerini karşılayacak kadar enerji toplamak için çok çalışmak zorundayız. Bu da bize çok yorgun, uyuşuk ve sinirli hissettirebilir. Bu durumda, insanlar herhangi bir yorucu fiziksel aktiviteye girmek için aşırı derecede zorlanırlar.

Demir Eksikliği Anemisi ve Kilo Kaybı

Demir eksikliği anemisi iştah kaybıyla indüklenen kilo vermeye de neden olabilir. Ek olarak, demir yetersizliği, insanların ağız bölgesi etrafında ülserler oluşmasına ve yutma güçlüğüne neden olarak yemek yemeyi zorlaştırabilir.

Ancak daha az yemek yerseniz de, yeterli kaloriyi yakmak için fazla enerjiniz olmayacaktır.  Bu nedenle kilo kaybı demir eksikliğiyle ilişkili olduğu gibi, kilo verememe konusunda da etkili olmaktadır..

Demir eksikliği olan bireylerin toz veya kum gibi garip şeyleri yeme eğilimi olan pika denilen iştah anomalisini oluşturabilir. Alışılmadık gıdalar için bir arzuyu fark ettiyseniz, demir eksikliği belirtisi olabilir.

Kilo vermek istiyorsanız, demir seviyenizi kontrol altında tutmak çok önemlidir.

Bilmeniz gereken iki çeşit diyet demir vardır: Heme demir ve heme olmayan demir.

Heme demir, hemoglobin ve miyoglobin açısından zengin et, balık ve kümes hayvanları gibi gıdalarda bulunurken, heme olmayan demir meyveler, sebzeler, bakliyatlar ve bakliyatlardan elde edilebilir.

Demir emilimini olumsuz etkileyen birçok şey var. Bunlar, fitatlar, kalsiyum, soya, polifenoller ve tanenler olabilir.

Vücudumuzu için biyolojik olarak daha erişilebilir hale getirmek için bazı yollar vardır. C vitamini heme olmayan demir emiliminde önemli ölçüde yardımcı olabilir. Et, özellikle kümes hayvanları ve balıklar heme demir alımını artırabilir, et hem heme hem de heme olmayan demir alımını arttırır. Araştırmalar, sitrik asit ve bazı fermente sebzelerin de demir emilimini arttırdığını gösteriyor. (Bkz. Demir Emilimini Artıran Gıdalar)

Demir eksikliği riski yüksek bazı nüfus var. Bunlar arasında bebekler, küçük çocuklar, doğurganlık çağındaki kadınlar, hamile kadınlar, iç kanamalı yetişkinler, böbrek diyalizi geçiren kişiler veya gastrik bypass ameliyatı geçirenler bulunur. Bazı diyetler, özellikle et ve balık yemeyenlerin demir eksikliği riskini artırabilir. Besleyici olmayan gıdalar yemek de demir eksikliğe neden olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *