Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri
29 Kas, 2017 17:42 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Demir eksikliği anemisi nedenleriDemir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Demir eksikliği, vücutta çok az miktarda demir bulunması durumdur. Demir eksikliği en sık görülen beslenme yetersizliği ve anemi hastalığının genel nedenidir. Besin takviyesine rağmen belirli popülasyonlarda demir eksikliği artmaktadır. Kritik büyüme ve gelişme zamanlarında demir eksikliği, prematüre doğumlara, düşük doğum ağırlıklı bebeklere, büyümenin ve gelişmenin geciktirilmesine, normal bebek aktivitesinin ve hareketin gecikmesine neden olabilir.

Demir eksikliği zayıf hafıza veya zayıf bilişsel becerilere (zihinsel işlev) neden olabilir ve okulda, işte ve askeri veya rekreasyonel faaliyetlerde düşük performansa neden olabilir. Düşük IQ, kritik büyüme dönemlerinde oluşan demir eksikliğiyle bağlantılıdır.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri

Demir eksikliği olan bir kişide anemi olabilir ve bunun sonucu olarak bir veya daha fazla anemi belirtisi olabilir. Bunlar, kronik yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, depresyon, ağız darlığı, soğuğa duyarlılık (düşük vücut sıcaklığı), nefes darlığı basit işleri (merdiven çıkmak, kısa mesafeleri yürümek, ev işleri yapmak vb.), huzursuz bacaklar sendromu, pika (buz veya yiyecek dışı maddeleri çiğneme arzusu), iş, eğlence, ilişkiler ve ilgi kaybı olabiir.

Demir eksikliği ve anemi neden olur?

Demir eksikliği birden fazla nedenden kaynaklanabilir. Bunlar iki geniş kategoriye ayrılır: Demir ihtiyacının artması ve / veya demirin alınması veya emiliminin azalması.

Yüksek talep

Demir eksikliği hızlı büyüme dönemlerinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle,  gelişmekte olan fetüslerin, yenidoğanların ve bebeklerin yaklaşık altı aylık yaşlarına kadar demiri bol miktarda tedarik ettiğinden emin olunmalıdır. Demir eksikliği ile sonuçlanan koşullar, ağır menstruasyon, gebelik, sık veya aşırı kan bağışı, miyomlar, sindirim sistemi hastalıkları (enfeksiyonlar dahil) ve ameliyat ve kazalardan kaynaklanan kan kaybını içerir. Demir eksikliği, bazı ilaçlar, bazı diyet takviyeleri veya aspirin ile ağrı kesiciler gibi kanamaya neden olan maddeler ile kurşun, zehirli kimyasallar veya alkol kullanımından kaynaklanan zehirlenmelerin bir sonucu olarak da oluşabilir.

Azalan emilim

Alınan emilim veya emilimi azalmış et, ve kabuklu deniz hayvanındaki demir olan heme demir içermeyen diyetlerde ortaya çıkabilir. Heme demir, bitkilerde ve besin takviyelerinde bulunan heme olayan demirden daha verimli emilir. Bununla birlikte, C ve B12 vitaminleri, folat ya da çinko gibi diğer besinler, yeterli heme-olmayan demir emilimini kolaylaştırabilir. Bazı gıdaları ve ilaçları tüketmek demirin emilimini engelleyebilir. Bunlara süt ürünleri, kahve, çay, çikolata, yumurta ve lif dahildir. Demir emilimini inhibe eden ilaçlar arasında antasitler, proton pompa inhibitörleri (asit reflü tedavisinde) veya kalsiyum takviyeleri bulunur.

Mutlaka Okuyunuz: Demir Eksikliğine Bağlı Anemide Bitkisel Tedavi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *