Demir eksikliği anemisi niçin oluşur?
27 Şub, 2018 22:21 tarihinde eklendi

Demir eksikliği anemisi niçin oluşur?

Demir eksikliği anemisi niçin oluşur?

Demir eksikliği anemisi niçin oluşur?

Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının düşük olduğu durumu tanımlar. Bu nedenle, doktorlar bazen anemi bulunan birisini kan sayımı düşük olarak tanımlarlar. Anemi olan bir kişiye anemik denir.

Kan iki bölümden oluşur: plazma adı verilen bir sıvı ve hücresel bir kısım. Hücresel kısımda birçok farklı hücre tipi bulunur. En önemli ve en çok hücre tiplerinden biri kırmızı kan hücreleridir. Diğer hücre tipleri beyaz kan hücreleri ve plateletlerdir. Bu makalede sadece kırmızı kan hücreleri tartışılmaktadır. Kırmızı kan hücresinin amacı akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen sağlamaktır.

Kırmızı kan hücreleri bir takım karmaşık ve özel adımlarla üretilir. Kemik iliğinde (femurun iç kısmı ve kandaki hücrelerin çoğunu oluşturan pelvik kemikler) yapılırlar ve olgunlaşmalarındaki doğru adımlar tamamlandıktan sonra kan dolaşımına bırakılırlar. Hemoglobin molekülü, kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonel birimi olup, kırmızı kan hücrelerinde bulunan kompleks bir protein yapısıdır. İnsan vücudundaki çoğu hücrenin aksine, kırmızı kan hücrelerinin çekirdeği (bir hücrenin metabolik merkezi) yoktur.

Anemi Nedenleri

Birçok tıbbi durum anemiye neden olur. Aneminin yaygın nedenleri şunlardır:

Aktif kanamadan kaynaklanan anemi: Ağız adet kanamalarında veya yaralarda kan kaybı, kansızlığa neden olabilir. Gastrointestinal ülserler veya kolon kanseri gibi kolonlar kan akışını yavaş yavaş sızabilir ve anemiye neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi: Kemik iliğinde kırmızı kan hücreleri yapmak için demir gerekir. Demir (Fe), hemoglobin molekülünün düzgün yapısında önemli bir rol oynamaktadır. Besin alımının kötü olması nedeniyle demir alımı sınırlı veya yetersiz ise, sonuç olarak anemi ortaya çıkabilir. Buna demir eksikliği anemisi denir. Demir eksikliği anemi, mide ülseri veya yavaş, kronik kanama (kolon kanseri, rahim kanseri, bağırsak polipleri, hemoroitler, vb.) Diğer kaynakları olduğunda da ortaya çıkabilir. Bu tür senaryolarda, devam eden, kronik yavaş kan kaybı nedeniyle, demir vücuttan (kan parçası olarak) normalden daha yüksek bir oranda kaybedilir ve demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Kronik hastalığın anemisi: Herhangi bir uzun süreli tıbbi durum anemiye neden olabilir. Bilinmeyen ancak bu sürecin kesin mekanizması, kronik bir enfeksiyon veya kanser gibi uzun süren ve halen devam eden herhangi bir tıbbi durum bu tür anemilere neden olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Demir eksikliği anemisi nasıl önlenebilir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *