Demir Eksikliği Anemisi Tedavi Edilebilir Mi?
2 Ara, 2017 15:21 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Anemisi Tedavi Edilebilir Mi?

Demir Eksikliği Anemisi Tedavi Edilebilir Mi?

Demir eksikliği anemisi tedavi edilebilir miDemir Eksikliği Anemisi Tedavi Edilebilir Mi?

Diyabet, kanser, AIDS ve astım gibi henüz iyileştirilmemiş birçok yıkıcı hastalık var. Ama neyse ki, demir eksikliği bunlardan biri değil.

Bu, uygun fiyatlı, erişilebilir ve müdahaleci olmayan çeşitli tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilecek tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir bir durumdur.

İşte demir eksikliği anemisinin iyileştirilmesi ve diğer besin eksikliklerinin nasıl çözüleceği ve iyileştirebileceği hakkında bazı bilgiler.

Doğru Teşhisle Başlamak

Demir insan vücudunda önemli bir role sahiptir ve belirli kanser türleri, ülser, böbrek yetmezliği ve enflamatuar hastalıklar da dahil olmak üzere kronik hastalıklardan mustarip olan kişiler genellikle demir eksikliği veya anemiden muzdariptir. Demir eksikliği anemisi, görünüşte birbiriyle ilgisiz diğer semptomlarla sıklıkla eşleştirildiğinden, durumun evde teşhis edilmesi ve uygun test yapılmaksızın tespiti zordur.

Kişinin belirtilerini iyileştirmenin ilk adımı doğru tanıyı bulmaktır. Demir eksikliği anemisi tanısı konduğunda, tıbbi bir profesyonel uygun tedaviyi tavsiye edebilir ve iyileşme yolunu belirleyebilir.

Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Demir eksikliği anemisi için çeşitli tedaviler vardır, ancak birincil hedef her zaman aynıdır. Bu amaç vücudun demir, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin düzeyini normal seviyeye getirmektir. Hafif vakalarda demir eksikliğinin tedavisinde daha fazla kırmızı et, soya fasulyesi, tofu, mercimek ve ıspanak tüketmeniz yeterli olabilir.

Demir takviyeleri doktorlar tarafından anemi tedavisi için önerilir ve aynı zamanda demir eksikliğinin kötüleşen semptomlarını önler. Bu güvenilir demir kaynakları, şişkinlik ve kabızlık gibi yan etkileri önleyecek şekilde üretilmiştir.

Çok ciddi demir eksikliği vakalarında, iyileştirme stratejisinin bir kısmı, kırmızı kan hücrelerinin kan nakli olabilir. Ağız yoluyla takviyelerin alınamadığı şiddetli vakalarda demir terapisi de önerilebilir. Ancak, tedavi stratejisine bakılmaksızın, demir seviyeleri sağlıklı bir düzeye getirildiğinde bu durum iyileştirilebilir. Bu noktadaki başlıca zorluk, standart seviyedeki demir dengelerini korumaktır.

Diğer Besin Eksiklikleri ve Anemi

Anemi oluşturan genel besin yetersizliği düşük demir olmasıdır. Bununla birlikte, diğer besin eksiklikleri de aslında anemiye neden olabilir.

Düşük doğal B12 vitamini seviyesi gibi diğer doğal eksiklikler de, bu durumdan muzdarip kişilere rahatlama sağlayacak şekilde aneminin iyileştirici nedenleridir. Vücutta B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemi bulguları, pernisiyöz anemi olarak adlandırılır. B12 vitamini seviyesini geri getirerek, pernisiyal anemiyi ve bunun neden olduğu semptomları iyileştirebilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği ve B12 Vitamini Arasındaki İlişki

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *