Demir Eksikliği Anemisi ve Çölyak Hastalığı Arasındaki İlişki
5 Eki, 2017 9:32 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Anemisi ve Çölyak Hastalığı Arasındaki İlişki

Demir Eksikliği Anemisi ve Çölyak Hastalığı Arasındaki İlişki

demir eksikliği ve çölyak arasındaki ilişkiDemir Eksikliği Anemisi ve Çölyak Hastalığı Arasındaki İlişki Nedir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın gluten proteinine karşı, alerjik reaksiyon göstermesidir. Gluten içeren besinler, buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllardır. Anemi, çölyak hastalığının çok yaygın bir semptomudur. Yapılan çalışmalara göre, yeni teşhis konmuş çölyak hastalarının üçte birinde anemi vardır. Peki neden anemi ve çölyak hastalığı, sıklıkla birlikte görünür? Genellikle çölyak hastalığında, yiyeceklerinizdeki besin maddeleri vücut tarafından iyi bir şekilde emilemez. Yiyeceklerden yeterli miktarda demir almadığınızda ise, anemi oluşur.

Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri

Aneminin birçok farklı nedeni olabilir ancak, dünya çapında en sık görülen anemi türü, demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi çeken çoğu kişinin genellikle, kan kaybıyla ilişkili bir durumu vardır. Kan kaybının nedeni, travma, uzun süreli veya şiddetli adet kanaması veya görünmez iç kanama, (ülsere bağlı kanama) gibi çeşitli durumlara bağlı olabilir. Bunların dışında, düşük demir içeren bir beslenme programı, sağlıksız beslenme ve yanlış diyetler demir eksikliği anemisine neden olabilir. Eğer bir kişide, bu sorunlardan biriyle açıklanamayan bir demir eksikliği anemisi varsa, kişide çölyak belirtileri görülmese bile, çölyak hastalığına yakalanma şansı oldukça yüksektir. Çölyak hastalığı olan insanlarda “kronik anemi hastalığı” adı verilen bir anemi de olabilir. Aneminin bu formu, gluten içeren gıdalar yeme sonucunda, bağırsaklarda oluşan hasar ile ilgilidir.

Aneminiz Çölyak Hastalığına Bağlı Olabilir Mi?

Demir eksikliği anemisi olan, ancak sindirim problemi belirtileri göstermeyen insanlar arasında, % 9 oranında çölyak hastalığı görülmektedir. Eğer sindirim problemi belirtileriniz varsa, çölyak olma ihtimaliniz daha da yüksektir. Bu nedenle Amerikan Gastroenteroloji Birliği, nedeni açıklanamayan demir eksikliği anemisi olan bir yetişkinin, çölyak hastalığı için test edilmesini önerir.

Çölyak hastalığı olan insanlar, yedikleri besinden yeterli miktarda demir alamadıkları için, demir eksikliği anemisine sahiptirler. Çölyak hastalığında, gluten içeren gıdaları yemeniz, ince bağırsağınızın yapısının bozulmasına ve besin maddelerini (demir dahil) emme yeteneğinin bozulmasına neden olur. Neyse ki, çölyak hastalığı tanısı konduktan sonra, glütensiz bir diyete başlarsanız, bağırsak yapınız iyileşmeye başlayacak ve besinlerinizdeki yararlı maddeler ile demiri tekrar emmeye başlarsınız. Doktorunuz demir eksikliğinizin şiddetine bağlı olarak, demir depolarınızı doldurmak için, demir takviyeleri almanızı veya sadece demir açısından zengin gıdalardan oluşan bir beslenme programı oluşturmanızı tavsiye edebilir.

İlginizi çekebilir: Gluten Maruziyetine Bağlı Demir Eksikliği

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *