Demir Eksikliği Anemisi
8 Tem, 2018 11:30 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Anemisi

Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği anemisi oldukça sık rastlanılan, vücutta yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan ve kolay bir tedavisi olan bir anemi çeşitidir. Kötü beslenme, kan kaybı veya besinlerdeki demirin yetersiz emilmesi vücutta demir düzeyinin düşük olmasının sebeplerindendir.

Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği anemisindeki Anemi” kelimesi kanımızda bulunan alyuvarların olması gerekenden daha az olduğu bir durumu ifade eder. Kanımızdaki alyuvarlar aldığımız oksijeni vücudumuza yayar. Vücudumuzdaki karbondioksiti ise dışarı atmak adına akciğerimize götürür. Alyuvarlarda yeterli hemoglobinin olmaması demir eksikliği anemisinin bir diğer sebeplerindendir. Hemoglobin kana kırmızı rengini veren, alınan oksijeni vücuda yayan demir bakımından zengin bir proteindir.

Vücutta  sağlıklı alyuvar yapımı için yeterli demir bulunmuyorsa demir eksikliği anemisi zaman içinde gelişir. Yeterli demirin bulunmadığı zamanlarda vücut depoladığı demiri tüketmeye başlar ve  bu da demirin tükenmesine yol açar. Depolanmış demir tamamen tükenince vücut daha az alyuvar üretir. Bu üretilen alyuvarlar ise yeterli hemoglobin bulunamaz.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri arasında  nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik vardır. Daha ağır anemilerde ise enfeksiyon kapmak, kalp sorunlarının ortaya çıkması  ve çocukların büyüme ve gelişmesinin olumsuz yönde etkilenmesi gibi daha ağır rahatsızlıklara yol açabilir.

Bu anemide en çok risk altında olan kadınlar, çocuklar ve bebekleridir. İç organlarında kanama olan kişilerde risk altındadır.

Bu tür anemilere yakalanmamak için demir bakımından zengin besinler tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *