Demir Eksikliği Anksiyete Yapar Mı?
29 Kas, 2017 19:41 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Anksiyete Yapar Mı?

Demir Eksikliği Anksiyete Yapar Mı?

Demir eksikliği ve anksiyete arasındaki ilişkiDemir Eksikliği Anksiyete Yapar Mı?

Düşük demir alımı ve hızlandırılmış demir kaybı (genellikle kanama veya emzirme yoluyla) demir eksikliğinin başlıca nedenidir. Bu nedenle gebe kadınlar, emziren kadınlar, ağır periyotlu kadınlar, seçici yiyiciler, vejetaryenler ve sindirim sorunları olan herkes demir eksikliği riski altındadır. Yüksek miktarda kalsiyum alımı antasitler ve proton pompa inhibitörleri gibi yaygın kullanılan ilaçlarla birlikte demir absorpsiyonunu da etkileyebilir.

Demire sinirler ve beynimiz de önemli ölçüde ihtiyaç duymaktadır. Demir eksikliği anksiyete, depresyon, sinirlilik ve hatta kötü konsantrasyon ve genel huzursuzluk olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin demir eksikliği, DEHB tanısı konan çocuklarda daha yüksek oranda görülür ve semptomlar demir takviyesi ile artabilir. Demir eksikliği olan insanlarda psikiyatrik bozukluklar (özellikle DEHB) ve gelişimsel bozukluk oranları daha yüksektir.

Anksiyete ve Demir Eksikliği İlişkisi

Anksiyete ve demir eksikliği bağlantısı çok yaygındır; psikiyatrlar, depresyon ve / veya kaygı çeken bireylerle çalışırken düşük hemoglobin oranını kontrol etmek için düzenli olarak CBC’leri (tam kan sayımı) kontrol eder.

Demir eksikliği genel olarak zihinsel sağlık sorunlarının nedeni olmamakla birlikte, anemi belirtileri, kronik yorgunluk, anksiyete, depresyon, zayıf bellek, konsantrasyon güçlüğü, enerji kaybı, göğüs çarpıntısı, uykusuzluk ve / veya doğumda zihinsel sağlık gibi sorunların kaynağı olabilmektedir. B12 seviyeleri normalden biraz düşükse, yorgunluk kadar hafif  veya psikoz kadar ağır semptomlar ortaya çıkabilir. Anksiyete pek çok kök nedeni olan karmaşık bir hastalıktır. Ancak düşük kan hücresi üretimi semptomları daha da şiddetlendirebilir.

Bazı bireylerde anksiyete öylesine şiddetli yaşıyor ki, demir ve B12 de dahil olmak üzere önceden var olan vitamin ve mineral depoları tükenebiliyor. Bu, anemiye ve semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Meditasyon, yoga, magnezyum takviyesi, uçucu yağlar ve diğer araçlar kaygı yönetiminde mükemmel olabilse de, kök nedenini belirlemek ve vücudun sistemlerini optimal sağlık için dengeli hale getirmek önemlidir.

Neyse ki, besleyici, demir içeriği zengin gıdalar tüketerek sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimini destekleyebiliriz.

B12 vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin. Çoğu alg B12’de yüksek olmakla birlikte, Ağırlıklı olarak bitkisel temelli bir diyet uygulayanlara B12 ve demir takviyesi özellikle önerilir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Anemisi ve Çölyak Hastalığı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *