Demir Eksikliği Belirtileri
2 Tem, 2018 16:35 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği belirtileri vücudumuzda demir eksikliği olup olmadığını fark etmemizde yardımcı olur. Demir eksikliği anemi yani kansızlığa sebebiyet verir. Kansızlık sorununu dahi tetikleyen demirin belirtilerini “Demir Eksikliği Belirtileri” başlığı altında inceleyelim.

Demir Eksikliği Belirtileri

Canının sürekli olarak ilginç ve değişik şeyler çekmesi

Genellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda görülen bu durum, aslında demir eksikliğinin de belirtilerinden biridir. Demir eksikliği durumunda toprak yeme hissi oluşabilir bu oldukça normal bir histir. Eksiklik giderildiği takdirde bu histe geçecektir.

Genelde gebelik dönemindeki kadınlarda cereyan eden bu durum demir eksikliği sonucu ortaya çıkar. Gebe olup olmamanız fark etmez. Bu tip durumlarda doktora başvurmanız gerekmektedir.

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat dağınıklı demir eksikliği belirtileri arasında yer alır. Demir eksikliğinde kan yeterli oksijeni taşıyamaz ve bu durumdan en çok nasibini olan organımız beynimiz olur. Beynin sağlıklı bir şekilde çalışması için bol miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Yeterli oksijeni alamaz ise dikkat dağınıklığı tezahür eder. Bir kitap okurken ya da bir film izlerken bile gereken odağı gösteremez ve okuduğumuzdan da izlediğimizden de hiç bişey anlamayacak hale geliriz.

Baş Ağrısı, Baş Dönmesi

Demir eksikliğiniz var ise sürekli olarak baş dönmesi, baş ağrısı veya göz kararmalarına maruz kalabilirsiniz. Hızlı bir biçimde oturduğunuz yerden kalkmanız veya yataktan çıkmanız sırasında gözünüz kararır ve başınız döner. İşte bu tip rahatsızlıklar sizde mevcut ise geciktirmeden bir doktora başvurmanızı öneriyoruz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *