Demir Eksikliği Belirtileri
5 Oca, 2018 1:38 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri

Anemi Nedir? Demir Eksikliği Nedir?

Anemi, sizi yorgun, zayıf ve enerji eksikliği hissetmenize neden olabilen çok yaygın bir durumdur. Kırmızı kan hücrelerinizde normalden daha az sayıda kırmızı kan hücresi veya daha az hemoglobin bulunur. Hemoglobin, kanınızı kırmızı yapan ve vücudunuzun etrafında oksijen taşıyan maddedir. Demir hemoglobin oluşumu için önemlidir, bu nedenle azaltılmış demir seviyesi kanında hemoglobin düzeyinin düşmesine neden olur.

Nedenler

Demir eksikliği anemisi, aneminin en yaygın şeklidir. Demir kırmızı et, balık ve yapraklı yeşil sebzeler gibi yediğimiz birçok gıdada bulunur. Diyetiniz bu gıdalardan yeterince içermiyorsa, demir eksikliği anemisi geliştirebilirsiniz.

Vücudunuz, yediğiniz gıdalardan demiri absorbe etmezse, bu da neden olabilir. Örneğin, demir emilimini engelleyen çok sayıda inek sütü içerseniz bu durum ortaya çıkabilir. Ayrıca uzun süreli kan kaybı nedeniyle gelişebilir. Bazı kızlar, regl süresi zarfında kaybedilen demirlerin yerini alamazlarsa, demir eksikliği yaşayabilirler.

Belirtiler

Hafif bir anemi varsa, herhangi bir semptom göstermeyebilirsiniz, ancak yaygın bulgu ve semptomlar soluk cilt, enerji yetersizliği ve nefes darlığı sayılabilir.

Anemi daha şiddetli hale gelirse, hayatı tehdit edici olabilir, bu nedenle semptomlarınız olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Teşhis

Demir eksikliği anemisi genellikle kan testleri ile teşhis edilir. Doktorunuz kandan küçük bir numune alıp bir laboratuara gönderecektir. Test, numunede bulunan her bir kan hücresi sayısını (tam kan sayımı) sayılacak ve daha sonra kırmızı kan hücrelerinde ne kadar çok hemoglobin bulunduğunu kontrol edecektir.

Hemoglobinin ne kadar demir içerdiğini görmek için başka testler de yapabilirler. Bu test sonuçlarının hepsi, aneminin var olup olmadığı ve eğer öyleyse ne derece ciddi olduğu hakkında doktorunuza bilgi verir.

Eğer anemi hastanız varsa, demir eksikliği anemisinin muhtemel olmadığı durumlarda bunun nedenini araştırmak için başka testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Nadiren, kırmızı kan hücrelerinin oluşması gerekip gerekmediğini görmek için bir kemik iliği örneği almanız gerekebilir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *