Demir Eksikliği Bitkisel Çözümleri
30 Kas, 2017 21:05 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Bitkisel Çözümleri

Demir Eksikliği Bitkisel Çözümleri

Demir eksikliği bitkisel çözümlerDemir Eksikliği Bitkisel Çözümleri

Demir genel olarak bir besin maddesi olarak kabul edilmezken, ortalama bir yetişkin günde sadece 8 – 18 mg (cinsiyete ve yaşa bağlı olarak) ihtiyaç duyuyor. Demir, sindirim sistemi açısından da en zor minerallerden biridir. Sindirim sisteminiz mükemmel şekilde çalışsa bile, vücudunuz yediğiniz gıdanın içerdiği demirin % 20’si kadarını absorbe edebilir.

Bir demir eksikliğini doğru bir şekilde kendi kendine teşhis etmek imkansız olsa da, bu yaygın bozukluğun sizde olup olmadığını anlayabilmek için birçok uyarı levhasını açığa vuran Demir Eksikliği Belirtileri yayınımızı okuyabilirsiniz. Demir eksikliğiniz olabileceğine inanıyorsanız, demir seviyenizi iyileştirmenin ve demir eksikliğini tersine çevirecek veya önleyecek kolay ve bitkisel yollar mevcuttur.

Demir Eksikliği Bitkisel Tedavi Seçenekleri

  1. Eti bol tüketin (Bitkisel Diyetlerin Yanında İhmal Etmeyin)

Demir deposu olarak bilinen kırmızı et, kümes hayvanları ve balıklarda bulunan demir, insan sindirim sistemi tarafından daha kolay absorbe edilir. Demir eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, günlük menünüze ekstra bir kırmızı et katmayı deneyin.

Soya, ıspanak ve diğer koyu yapraklı yeşillikler gibi görünüşte mükemmel bitkisel demir kaynakları bulunduğu halde, bitkilerde bulunan heme içermeyen demirin sindiriminin çok daha zor olduğunu unutmayın.

  1. Sebzelerinizi buharla pişirin

Sebzeleri buharlaştırarak pişirmek, içinde bulunan demirin biyo-erişilebilirliğini arttırır. Sebzelerinizi aşırı pişirmemeye dikkat edin, çünkü bunlar almak zorunda olduğunuz hassas besinlerin çoğunu çabucak öldürebilir.

  1. C vitamini alın

C vitamini, bağırsakta demir emiliminde önemli bir rol oynamaktadır. Demir açısından zengin gıdalarla birlikte C vitamini yüksek gıdalar yemek bir demir eksikliği önleme konusunda etkili olabilir. Yüksek proteinli yemeklere tatlı kırmızı veya sarı biber eklemeyi deneyin.

Daha iyi emilimini sağlamak için demir içeriği yüksek bir yemek yemeden önce veya sonra C vitamini takviyeleri de alabilirsiniz. Her yemekte 500 mg C vitamini almak alternatif olarak, demir asimilasyonunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

B-9 ve B-12, vitaminleri de demir eksikliğini önleyebilir ve hatta tersine çevirebilir. Bu vitaminler, portakal, avokado, baklagiller ve koyu yapraklı yeşillikler gibi yiyeceklerde bulunur. Ayrıca demir zengin kırmızı et, kümes hayvanları ve balıklardan elde edilebilir.

Son olarak, tanin asitinin demir önleyici olarak da çalıştığının farkında olmalısınız ve bu sıklıkla bira ve şarap gibi alkollü içeceklerde, meyve suları ve gazlı içecekler gibi alkolsüz içeceklerde kullanılır.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *