Demir Eksikliği Ciddi Bir Hastalık Mıdır?
9 Ara, 2017 22:50 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Demir Eksikliği Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Demir eksikliği ciddi bir hastalık mıdırDemir Eksikliği Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Diyabet, kanser, AIDS ve astım gibi henüz iyileştirilmemiş birçok yıkıcı hastalık var. Ama neyse ki, demir eksikliği anemisi bunlardan biri değildir.

Bu, uygun fiyatlı, erişilebilir ve müdahaleci olmayan çeşitli tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilecek tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir bir durumdur.

Demir eksikliği anemisinin iyileştirilmesi ve diğer besin eksikliklerinin nasıl çözülebileceği konusunda uzman tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız.
Doğru Teşhise Başlamak

Demir insan vücudunda önemli bir role sahiptir ve belirli kanser türleri, ülser, böbrek yetmezliği ve enflamatuar hastalıklar da dahil olmak üzere kronik hastalıklardan mustarip olan kişiler genellikle demir eksikliği veya anemiden muzdariptir. Demir eksikliği anemisi, görünüşte birbiriyle ilgisiz diğer semptomlarla sıklıkla eşleştirildiğinden, durumun evde ve uygun test yapılmaksızın teşhis edilmesi zor olabilir.

Kişinin belirtilerini iyileştirmenin ilk adımı doğru tanıyı bulmaktır. Demir eksikliği anemisi tanısı konduğunda, tıbbi bir profesyonel uygun tedaviyi tavsiye edebilir ve iyileşme yolunu belirleyebilir.

Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Demir eksikliği anemisi için çeşitli tedaviler vardır, ancak birincil hedef her zaman aynıdır. Bu amaç vücudun demir, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin düzeyini normal seviyeye getirmektir. Hafif vakalarda demir eksikliğinin tedavisinde daha fazla kırmızı et, soya fasulyesi, tofu, mercimek ve ıspanak yemeniz yeterli olabilir.

Bazı demir takviyeleri doktorlar tarafından anemi tedavisi için önerilir ve aynı zamanda demir eksikliğinin kötüleşen semptomlarını önler. Bu güvenilir demir kaynakları, şişkinlik ve kabızlık gibi yan etkileri önleyecek şekilde üretilmiştir.

Çok ciddi demir eksikliği vakalarında, iyileştirme stratejisinin bir kısmı, alyuvarların kan nakli olabilir. Hastaların ağız yoluyla takviye alamadığı şiddetli vakalarda demir tedavisi de önerilebilir. Ancak, tedavi stratejisine bakılmaksızın, demir seviyeleri sağlıklı bir düzeye getirildiğinde bu durum iyileştirilebilir. Bu noktadaki başlıca zorluk, günümüzdeki, ve ilerleyen süreçlerde bu seviyedeki demir dengelerini korumaktır.

Editörün Tavsiyesi: Demir İlaçlarının Genel Yan Etkileri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *