Demir Eksikliği Cilt Sağlığını Etkiler Mi?
1 Ara, 2017 21:29 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Cilt Sağlığını Etkiler Mi?

Demir Eksikliği Cilt Sağlığını Etkiler Mi?

Demir eksikliği cilt sağlığını etkiler miDemir Eksikliği Cilt Sağlığını Etkiler Mi?

Demir takviyeleri, çoğunlukla aneminin belirtileri için, örneğin yorgunluk, baş dönmesi, hızlı kalp atışı ve nefes darlığı için önerilir. Bununla birlikte, diyetteki demirin artırılması, hem dışarıda hem de içeride kişinin daha iyi görünmesine ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olan bazı faydalı “yan etkilere” sahiptir.

Saç, cilt ve tırnakların doğal parlaklıklarını ve nemlerini korumak için demir gerekir. Bir doktordan alınan basit bir kan testi, demir eksikliğinin saç, cilt ve çivilerin kırılgan ve kuru olmasından sorumlu olup olmadığını gösterecektir. Demirin saç, cilt ve tırnaklarının sağlık, his ve görünümünü nasıl yükseltmeye yardımcı olabileceğine daha yakından bir göz atalım.

Demir ve Cilt Sağlığı

Solgun, donuk ve cansız cilt, aneminin yaygın bir semptomudur ve bu da ani bir bilinç ve görünüş ve his konusunda güvensizliklere neden olabilir. Demir eksikliği olan deri genellikle soluk, sarı veya yağsız gibi görünür. Demir eksikliği ile ilişkili deride görülebilen bir başka durum, açıklanamayan morarmadır.

Demir gıdalar ya da takviyelerle tüketildiğinde, vücudun hücreleri ve  gastrointestinal sistemi absorbe eder. Demir kan dolaşımına bırakılır, daha sonra bir proteine ​​bağlanır ve karaciğere ulaşır. Demir kırmızı kan hücreleri ve kemik iliği yapmak için gereklidir ve içeriye giren tüm bu süreç cildin dışarıdan nasıl göründüğünü etkiler.

Demir ve Saç Sağlığı

Diyette yeterli miktarda demir yoksa, saçlar kurur, parlamaz ve hatta dökülmeye başlar. Ferritin adı verilen bir proteinin bu problemlere neden olduğu bilinmektedir, çünkü zamanla vücudun tüm bölümlerine demir depolamak şarttır.

Vücut yeterli miktarda demir ve diğer besin maddelerini tuttuğunda, saçların doğal parlaklığı geri kazanılır. Saç sağlığı için bir başka önemli besin çinkokur. Demir ve çinko açısından zengin bazı besin kaynakları arasında yağsız kırmızı et, mercimek ve soya fasulyesi bulunur. Saçın sağlığını artırmanın kolay bir yolu bir demir takviyesi almaktır

Demir ve Tırnak Sağlığı

Tırnaklar yumuşak dokuları korumak için oluşturulan katı tabakalar olan keratin içerir. Vücutta yeterli miktarda hemoglobin bulunmadığı zaman tırnaklar sağlıklı kalabilmek için yeterli miktarda oksijen alamazlar.

Demir, hemoglobinin organlara oksijen taşınması gibi vücut fonksiyonlarının sağlanmasına ek olarak, sağlıklı tırnakları korumak için de gerekli bir besindir. Vücutta yeterli miktarda demir emilmediğinde tırnaklar gevrek ve kuru görünecektir. Gevrek, kuru tırnaklar kırılma eğilimindedir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Olanlar Neler Yemeli?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *