Demir Eksikliği Diyet Faktörleri
13 Ara, 2017 1:31 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Diyet Faktörleri

Demir Eksikliği Diyet Faktörleri

Demir eksikliği diyet faktörleriDemir Eksikliği Diyet Faktörleri

Gıdalarda bulunan demir, heme demir (hemoglobin molekülüne bağlı) ve heme olmayan demir olarak ikiye ayrılır.

Heme Demir: Sağlıklı demir düzeylerini yükseltmek veya korumak için heme demir içeren gıdalar en iyi kaynaklardır. Bu gıdalar arasında (demir zenginlikleri azalan sırada) istiridyeler, istiridye, organ etleri, sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları ve balık bulunmaktadır.

Heme Olmayan Demir: Bu demir vücut tarafından daha az emilir. Yumurta, süt ürünleri ve demir içeren sebzeler sadece heme olmayan demire sahiptir. Kuru fasulye ve bezelye, demirle kuvvetlendirilmiş hububat, ekmek ve makarna ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler (pazı, ıspanak, hardal yeşillikleri ve lahana gibi), kurutulmuş meyveler, fındık ve tohumları bu demir türüne örnektir.

Demans olmayan demirin emilimi genellikle yemeklerdeki gıda dengesine bağlıdır. Aşağıdaki gıdalar ve pişirme yöntemleri demir emilimini artırabilir:

Et ve balık, yalnızca demir deoplarını korumanın en iyi şekli olan heme demir içermez, aynı zamanda heme olmayan demiri de emmeye yardımcı olurlar.

Portakal suyu gibi vitamin C bakımından zengin gıdaların alımının artması, demir eksikliği olan kişilerde heme olmayan demirin emilimini artırabilir. Her durumda, vitamin-C içeriği zengin gıdalar sağlıklıdır ve brokoli, lahana, narenciye, kavun, domates ve çilek bunlara örnektir.

Riboflavin (B2 vitamini), demirin hemoglobin tepkisini arttırmaya yardımcı olabilir. Gıda kaynakları arasında süt ürünleri, karaciğer ve kurutulmuş tahıllar bulunur.

Pişirme yöntemleri demir depolarını artırabilir. Dökme demir tavalar ve tavada pişirme, yiyeceklerin demir içeriğini artırmaya yardımcı olabilir.

B12 vitamini ve folat megaloblastik anemiyi önlemek ve genel olarak sağlıklı olmak için önemlidir. B12’nin doğal beslenme kaynakları, et, süt ürünleri, yumurta ve balık gibi hayvansal ürünlerdir (istiridye ve yağlı balıklar da B12 açısından çok zengindir). Yetişkinler için önerilen günlük B12 iktarı (RDA) 2,4 mcg’dir.

Yaşlı insanlar, doğal B12 vitamini emiliminde zorluk çekebilir ve güçlendirilmiş gıdalardan veya takviyelerdan daha kolay emilen sentetik B12 formuna ihtiyaç duyabilirler.

Folat; avokado, muz, portakal suyu, soğuk tahıl, kuşkonmaz, meyveler, yeşil, yapraklı sebzeler, kuru fasulye ve bezelye ve mayada bulunur. Sentetik form olan folik asit artık ticari hububat ürünlerine de eklenmektedir. Vitaminler genellikle folik asitten oluşur ve folatın yaklaşık iki katı kadar kuvvetlidir. Gençler ve yetişkinler için önerilen günlük folik asit veya folat miktarı 400 mcg’dir. Hamile kadınların günlük 600 mcg’ye ihtiyacı vardır ve emziren kadınlar günde 500 mcg’ye ihtiyaç duymaktadır.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği ve Anemi Arasındaki Fark

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *