Demir Eksikliği Güncel Tedavi Yöntemleri
22 Eyl, 2017 21:28 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Güncel Tedavi Yöntemleri

Demir Eksikliği Güncel Tedavi Yöntemleri

demir eksikliği güncel tedavilerDemir Eksikliği Güncel Tedavi Yöntemleri

Demir eksikliğinin nedenleri belirlenebilir ve tedavi edilse bile, eksiklik giderilene ve vücudun demir depoları yeniden dolduruluncaya dek tıbbi demir (genellikle bir multivitamin tarafından sağlanandan daha fazla demir) alınması gereklidir. Bazı durumlarda, neden tespit edilemediğinde veya düzeltilemiyorsa, demir takviyesi kesilebilir.

Demir Alımını Artırmanın Doğal Yolları

Diyet

  • Et: sığır eti, domuz eti veya kuzu, özellikle karaciğer gibi organ etleri
  • Tavuk: tavuk, hindi ve ördek, özellikle karaciğer ve koyu renkli et
  • Balık, özellikle kabuklu deniz hayvanları, sardalya ve hamsi
  • Brokoli, lahana, şalgam yeşillikleri ve kuşburnu yeşillikleri içeren lahana ailesinin yapraklı yeşil üyeleri
  • Lima fasulyesi, bezelye, pinto fasulye ve kara gözlü bezelye dahil olmak üzere bakliyat
  • Demirle zenginleştirilmiş makarnalar, tahıllar, pirinç ve tahıllar

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda

Tıbbi Demir

Demir eksikliği olan hastaları tedavi etmek için gereken demir miktarı, çoğu günlük multivitamin takviyesinde bulunan miktardan daha yüksektir. Doktorunuz tarafından reçete edilen demir miktarı miligram (mg) elemental demir cinsinden olacaktır. Demir eksikliği olan çoğu hasta için günde 150-200 mg elemental demir (günlük kilo başına 2-5 mg demir) gerekir. Doktorunuza günde kaç miligram demir atmanız gerektiğini sorun. Vitamin almadan önce de mutlaka doktorunuza danışın.

Tavsiye Makale: Demir Etkileşimli Multivitaminler ve Yan Etkileri

Herhangi bir demir tuzu türü, sıvı veya hapın diğerlerinden daha iyi olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır ve elementel demir miktarı farklı preparatlara göre değişir. Bir üründeki demir miktarından emin olmak için ambalajı kontrol edin. Temel demirin yanı sıra demir tuzu içeriği (demirli sülfat, fumarat veya glukonat) paket üzerinde listelenebilir ve bu da tüketicilerin uygun dozaj elde etmek için kaç tane tablet veya ne kadar sıvı alacağını bilmelerini zorlaştırabilir.

Demir ince bağırsakta emilir (duodenum ve jejunumun ilk kısmı). Bu, enterik kaplı demir tabletlerin de işe yaramadığı anlamına gelir. Antasidler kullanırsanız, antasitten iki saat önce veya dört saat sonra demir tabletleri almalısınız. C vitamini demir emilimine yardımcı olur ve bazı doktorlar demir tabletleri ile 250 mg C vitamini almanızı önerir.

Demir tabletlerinin olası yan etkileri arasında karın rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık ve koyu renkli dışkı bulunur.

İntravenöz Demir

Bazı durumlarda doktorunuz intravenöz (IV) demir tavsiye edebilir. D eksikliği ya da kronik kan kaybı olan hastalar, ek eritropoietin alan hastalar, kan üretimini uyaran bir hormon ya da tedavi edemeyen hastalarda demir eksikliğini tedavi etmek için IV demir gerekebilir. IV demirinize ihtiyacınız varsa, doktorunuz demir enfüzyonlarını denetlemek için size bir hematoloğa sevk edebilir. IV demir farklı formlarda bulunur:

  • Demir dekstran
  • Demir sakarozu
  • Ferrik glukonat

Demir dekstran kullanıldığında bir defada büyük miktarda demir verilebilir. Demir sakarozu ve ferrik glukonat, birkaç haftaya yayılmış daha sık dozlar gerektirir. Bazı hastalar IV demirine alerjik reaksiyon gösterebilir, bu nedenle ilk infüzyondan önce bir test dozu uygulanabilir. Allerjik reaksiyonlar demir dekstran ile daha sıktır ve farklı bir preparata geçiş yapmayı gerektirebilir. Allerjik reaksiyonlar dışındaki ciddi yan etkiler nadirdir ve ürtiker pruritus (kaşıntı) ve kas ve eklem ağrısı içerir.

Mutlaka Okuyunuz: IV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri

Kan Transfüzyonları

Ağır demir eksikliği anemisi olan, aktif kanayan veya göğüs ağrısı, nefes darlığı veya zayıflık gibi belirgin semptomlara sahip hastalara kırmızı kan nakli yapılabilir. Eksik kırmızı kan hücrelerinin değiştirilmesi için transfüzyonlar verilir ancak bu demir eksikliğini tamamen düzeltmez. Kırmızı kan nakli, yalnızca geçici iyileşme sağlayacaktır.

Demir Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir? Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *