Demir Eksikliği Hakkında Bilinmeyenler
25 Eyl, 2017 20:03 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Hakkında Bilinmeyenler

Demir Eksikliği Hakkında Bilinmeyenler

demir eksikliğinin bilinmeyenleriDemir Eksikliği Hakkında Bilinmeyenler

Anemi (kansızlık) yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu demir eksikliği yüzünden bu hastalığa kapılmıştır. Halk arasında buna her ne kadar demir eksikliğine bağlı anemi dense de, tıbbi olarak sideropenik anemi olarak geçmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir alınmadığında veya bağırsakların demir elementi emiliminde yetersizliği söz konusu olduğunda hemoglobin yapısında azalma meydana gelerek kansızlığa sebebiyet verir. Demir eksikliğine bağlı aneminin birden fazla belirtisi olsa da, en çok görülen belirtiler halsizlik ve yorgun hissetmektir.

İnsanlar bu belirtileri kendilerinde gördüğünde ufak tefek takviyeler almaya, demir değeri yüksek besinler tüketmeye başlayarak belirtileri ortadan kaldırmak için çaba gösteriyorlar. Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız, tedavi sürecinizi doktor kontrolü altında yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Demir Eksikliğinin Başlıca Nedenleri

Vücudumuz hemoglobin üretir ve bunu demir elementi sayesinde gerçekleştirir. Hemoglobin üretimi için yeterli demir bulunmadığında anemi meydana gelir. Hemoglobin ise kana kırmızı rengini veren ve oksijen taşıma görevini üstlenen kan hücreleriyle bağlantı halinde olan bir parçadır.

1- Kan Kaybı

Kan, içerisinde demir barındırdığından dolayı kan kaybetmek dolaylı yoldan demir kaybetmek demektir. Hal böyle olunca kan kaybına maruz kaldığınız da demir değerinizde de ciddi ölçüde düşüş yaşanacaktır. Kadınların erkeklere nazaran demir eksikliğine daha fazla yakalanmasının başlıca sebebi de budur. Her ay regl olan kadınlar kan kaybettiği için daha çok demir alımı yapmaları gerekir.

2- Diyet Çeşitleri

Biliyorsunuz ki demir alımı en fazla besinler yoluyla gerçekleşiyor. Diyet yaparak besin yelpazenizi daraltmış oluyor ve çoğu yiyecekten mahrum kalıyorsunuz. Hal böyle olunca demir değeri olan şeyleri çok az, belki de hiç tüketmiyor, demir seviyenizi her geçen gün daha da düşürüyorsunuz. Yumurta, kırmızı et gibi besinler vücudunuza iyi miktarda demir kazandırır. Bebeklerin çok daha iyi bir şekilde gelişip büyümesi için de demir elementi büyük önem taşır.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği Anemisine İyi Gelen Besinler

3- Demir Emiliminde Yetersizlik

Tükettiğiniz tüm besinler bağırsaklarınızda kan dolaşımına yönelik emilmeler meydana getirir. Bağırsaklarınızda oluşan herhangi bir problem, bu işlevin bozulmasına sebep olabileceğinden, emilimi doğrudan etkileyip işlevsiz kılabilir. Bağırsaklarınıza yönelik herhangi bir ameliyat müdahalesi gerekmişse, emilim problemini beraberinde getirerek demir eksikliğini tetikleyebilir.

4- Hamilelik

Gelişimini sağlamaya çalışan ceninden dolayı hemoglobin kaynağı gerektiğinden demir eksikliğini beraberinde getirebilmektedir. Sonuçta sizin vücut minerallerinizle yeni bir canı besliyorsunuz, bununda size yansıması bu şekilde oluyor.

Mutlaka Okuyunuz: Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

Demir Eksikliğinin Bilinmeyen Belirtileri

  • Tinnitus (duyma eylemi yerine bir dış kaynak tarafından vücudun içinde oluştuğu hissedilen sesler)
  • Tat değişikliği (bu güne kadar yediğiniz besinleri tat olarak daha farklı algılamak)
  • Kaşıntı (zamansız ani kaşınmalar)
  • Boğazda şişlik veya anormal derecede yumuşaklaşmış dil
  • Gıda dışı olarak nitelendirilen öğeleri yeme arzusu
  • Disfaji, yani yutma güçlüğü
  • Ağız bölgesinde açık yaralar
  • Kaşık gibi kıvrılmış tırnaklar

Sizler de demir eksikliğinde pek bilinmeyen bu belirtileri yaşıyorsanız, acil olarak doktora gitmenizi öneririz. Doktor kontrolü altında takviyeler almanız, sağlığınıza çabucak kavuşmanızı sağlayacaktır. Demir eksikliğine bağlı anemi, aksi takdir de çok daha ciddi hastalıklara dönüşebilir.

Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *