Demir Eksikliği Hakkında Güncel Tespitler
25 Oca, 2018 12:14 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Hakkında Güncel Tespitler

Demir Eksikliği Hakkında Güncel Tespitler

Demir Eksikliği Hakkında Güncel Tespitler

Demir birçok enzimin bir parçasıdır ve birçok hücre işlevinde kullanılır. Enzimler vücudumuzun gıdaları sindirmesine yardımcı olur ve bedenlerimizde meydana gelen birçok önemli reaksiyona yardımcı olur. Vücudumuzun yeterli demiri olmadığında vücudumuzun bir çok kısmı bundan olumsuz etkilenir. Demir eksikliğinin belirtileri, yorgunluk, iş ve okul başarısının azalması, vücut sıcaklığının korunması zorluğu ve bağışıklık işlevinin azalmasıdır.

Demir eksikliği, gençlerin hafıza güçlerini ve zihinsel işlevlerini etkiler. Çalışmalar, erkek ve kız ergenlerde demir eksikliği oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kan hacminin genişlemesi ve artmış kas kütlesi nedeniyle artan demir ihtiyaçlarının zamanı.

Aşırı kilolu ve obez çocuklarda demir eksikliği riski yüksektir. Günümüzün yoğun ve hızlı tempolu hayatında pek çok kişinin demir açısından zengin gıdaları yemeye zamanı ve fırsatı olmuyor. Demir; keçi karaciğeri, ıspanak, kümes hayvanları, balık ve C vitamini açısından zengin gıdalarda fazlaca bulunur. Vücudumuz için ihtiyaç duyulan demiri içermedikleri için fast food, pizzalar, burgerler, kızarmış yiyecekler gibi gıdalardan kaçının.

Demir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Kırmızı kan hücrelerine oksijenin taşınması, DNA üretiminde rol oynayan enzimlerin aktivasyonu ve hücredeki enerji üretimi için gereklidir. Demir eksikliği, vücuttaki oksijen transferini, hücre bölünmesini ve enerji üretimini engeller, fazla demir, yani herhangi bir proteine bağlı olmayan demir, organizmaya toksik etkisi olan oksidatif stresi tetikleyebilir. Bu nedenle, demir eksikliği veya aşırı demir yüklenmesi, iltihaplı hastalıklara, kansere ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara aracılık eden strese neden olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Neden Demire İhtiyacımız Var?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. kolayca indir

    özellikle bedenen çekilen yorgunluk hissi demir eksikliğinde büyük bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

    • access_time 25 Oca 2018, 21:23
    • Cevapla