Demir Eksikliği İğnesi Kilo Aldırır Mı?
29 Kas, 2017 19:41 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği İğnesi Kilo Aldırır Mı?

Demir Eksikliği İğnesi Kilo Aldırır Mı?

Demir eksikliği iğnesi kilo aldırıyor muDemir Eksikliği İğnesi Kilo Aldırır Mı?

Demir, insan vücudundaki hemoglobin üretiminden sorumlu mineraldir. Hemoglobin, vücutta kan dolaşımına oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerindeki bileşenlerden biridir. Yeterli demiriniz yoksa, vücudunuz hemoglobin yapamaz ve anemi gelişebilir. Demir eksikliği anemisi, anemi en yaygın türü olarak bilinir.

Sağlık uzmanınız, anemi olup olmadığını anlamak için kan testleri yapabilir. Kan testlerinin türü ve sayısı, doktorunuzun düşündüğü anemi türüne göre değişir. Kan tahlilleri hemoglobini ve vücudunuzdaki demir miktarını ölçer. Eğer bu seviyeler düşükse, doktor anemi teşhisi koyabilir.

Demir sükroz enjeksiyonu (demir eksikliği iğnesi) nedir?

Demir sükrozu maden demetinin bir formudur. Demir vücutta birçok işlev için, özellikle de kandaki oksijenin taşınması için önemlidir.

Demir sükroz enjeksiyonu böbrek rahatsızlığı olan hastalardaki demir eksikliği anemisinin tedavisine yönelik kullanılır. Genellikle, kırmızı kan hücrelerinin büyümesini (Aranesp, Epogen veya Procrit gibi) artırmak için başka bir ilaçla verilir.

Bu ilaç, demir eksikliğinden kaynaklanmayan diğer anemi formlarının tedavisi için değildir.

Demir sükroz enjeksiyonu, bu ilaç rehberinde listelenmeyen diğer amaçlar için de kullanılabilir.

Herhangi bir demir enjeksiyonuna alerjik reaksiyonunuz varsa veya demir aşırı yüklenmesi (demir fazlalığı oluşması) veya hemokromatoz varsa bu ilacı almamalısınız.

Demir sakaroz enjeksiyonunu almadan önce doktorunuza düşük kan basıncınız, hepatitiniz varsa veya geçmişte kan transfüzyonu yaptırmışsanız bunu söyleyin.

Demir sükroz enjeksiyonu vücudunuzun ağız yoluyla aldığınız demir ilaçlarının emilimini güçleştirebilir. Demir takviyeleri veya ağız yoluyla alınan demir takviyeleri kullanıyorsanız doktorunuza bildirin.

Demir İğnesi Kilo Aldırıyor Mu?

Demir iğnesinin kilo aldırdığına yönelik net bir bilgi yoktur. Demir iğnesi kullanıp kilo alan kişilerde farklı hastalıklar da araştırılmalı ve kilo kaybına neden olan etkenler teşhis edilmelidir.

Demir iğnesi, kronik böbrek hastalığına bağlı diyaliz ilişkili anemi gibi demir takviyeleri yetersiz olduğunda faydalıdır. Uzmanlar oral demir desteğinin (demir iğnesine kıyasla) daha güvenli, daha uygun maliyetli ve kullanışlı olduğunu belirtmektedir.

Oral demir takviyesi terapi için tercih edilen yöntem olmasına rağmen, Demir iğnesi, demir emiliminin yetersizliği, kan kaybının devam etmesi veya oral demir tabletleri veya sıvıları tolere edemeyen hastalar için yararlı olabilir. Ayrıca, bir eritropoietin uyarıcı ajan (ESA) almak zorunda kalan hastalar da demir iğnesi yapılmasını gerektirebilir. Enjeksiyon yoluyla verilen ESA’lar, kırmızı kan hücresi üretimini artırmak için kullanılır. Vücudun yeterli miktarda demir tedarik ettiğinden emin olmak için IV demir gerekebilir.

Editörün Tavsiyesi: IV Demir Terapisi: Endikasyon ve İlaç Seçenekleri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *