Demir Eksikliği Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?
13 Oca, 2018 17:11 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Demir Eksikliği Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Demir Eksikliği Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Kansızlık (demir eksikliği) kalpte çarpıntı gibi durumların meydana çıkmasına neden olmaktadır. kişilerde farklı sebeplere bağlı olarak kansızlık problemlerinin görüldüğü bilinmektedir. Beslenme bozukluğu, regl dönemleri, doğum ve kişide yer alan bazı hastalıklar kansızlıkların ortaya çıkmasına neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar erkeğe oranla, kadınlarda daha az görülen bir rahatsızlık olsa da ülkemiz standartlarında bu rahatsızlıkla boğuşan kişi sayısı fazlası ile yoğundur.

Baş dönmeleri, baş ağrıları, huzursuzluk, kalp çarpıntıları, güçsüzlük durumları, bayılma halleri, çabuk üşüme, çabuk yorulma ve benzeri birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. bilinmesi gereken durum ise kansızlık, vücutta kan oranlarında ki azalma demek değildir. Kan yapımına yardımcı olan bileşenlerin görevlerini yerine getirmemesi ile ortaya çıkan bir durumdur.

Kansızlık Neden Kalp Çarpıntısına Neden Olmaktadır?

Kana kırmızı rengini veren alyuvarlar, temel görevi ile vücuttaki gaz alışverişini sağlamaktadır. Alyuvarlar, akciğerlerden oksijen alımını sağlar ve tüm hücrelerin gerekli yakıtlarını almalarına aracılık eder. Alınan oksijen tüm hücrelere yayılır ve kanda ki oksijen, kişi vücudunda enerji üretimini sağlar. Kişide kansızlık başladığı durumlarda eritrosit sayısında düşmeler meydana gelir. Bu gibi durumlarda ise oksijen miktarında azalmalar görülmektedir.

Bu durumlarda bütün hücrelerin çalışma fonksiyonları azalmakta ve kayıp yaşamaktadır. Kaslara yeteri kadar oksijen iletilmediği durumlarda ise kansızlık belirtileri doğrudan ortaya çıkmaya başlar. Kalbin yeterince oksijen almaması da çarpıntıları meydana gelir ve kalbin daha hızlı bir şekilde atmasını sağlar. Beyne de az kan gitmesi durumunda konsantrasyon düşüklükleri ortaya çıkmaktadır.

Kansızlıktan oluşan çarpıntı nasıl önlenir?

Bu yazımızda kansızlığa bağlı olarak sürekli yaşadığınız çarpıntı problemlerini nasıl aşacağınızdan bahsedeceğiz. Burada yer alan bilgileri uygularsanız, kansızlık ve çarpıntı sorunlarının en kısa sürede önüne geçme olanaklarına sahip olabilirsiniz;

  • Kan eksikliği yaşayan kişi düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek zorundadır.
  • Demir barındıran gıdaların yoğun bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle ıspanak, soya fasulyesi, elma, pancar, badem, armut, domates, incir gibi gıdalardır.
  • Doktorun uygun gördüğü ilaçlar düzenli ve istenen dozajlarda tüketilmelidir.
  • Kan eksikliği tedavisi ihmal edilmeden doktor tarafından uygulanmalıdır.

Kan değerleri ne zaman risk grubu altında yer alır?

Eğer kan değerleri 8 veya 7 g/dl altına düştüyse doktor kişiye kan verilmesini uygun görür. Kan verildikten sonra kişi ortalama 2 gün kadar gözetim altında tutulacaktır. Bu sayede kişinin son tetkik ve kontrolleri hekimler tarafından sağlanabilmektedir. Yaşanan kansızlık problemlerini ortadan kaldırmanız ve sağlıklı bir yaşama kapılarınızı aralayabilmeniz açısından burada yer alan tavsiyelerin en iyi şekilde izlenmesi gerekmektedir. Söz konusu bu işlemler ile beraber çok daha sağlıklı bir yaşama kapılarınızı aralamanız sağlanacak, aynı zamanda yaşam kriterinizi bir basamak yukarı çekme fırsatlarına da sahip olabileceksiniz.

Hekimler genelde kansızlık ve anemi gibi rahatsızlıklarda kişinin karantina altında tutulmasını talep eder. Bu süreçte beklenmedik bir önemli hastalığın öne çıkmaması ve aynı zamanda bu tip sıkıntıların ortadan kalkabilmesi konusunda mutlaka tavsiyelere harfiyen uyulması gerekmektedir. Uygun bir tedavi yöntemi ile beraber yaşam kalitenizi daha fazla arttırabileceğiniz gibi, ek olarak beklenmedik rahatsızlıkların da önüne geçme durumu hedeflenebilmektedir. Türkiye’de pek çok hastanın bu tip rahatsızlıklar ile karşı karşıya kaldığı biliniyor. Var olan bu rahatsızlıkları aşmanız ve sağlıklı bir yaşama ulaşabilmeniz için mutlaka doktor tavsiyelerine uymanızı ve düzenli olarak kontrolleri yaptırmanızı önermekteyiz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *