Demir eksikliği kas ağrısı yapar mı?
1 Şub, 2018 12:16 tarihinde eklendi

Demir eksikliği kas ağrısı yapar mı?

Demir eksikliği kas ağrısı yapar mı?

Demir eksikliği kas ağrısı yapar mı?

Demir eksikliği anemisi, vücudunuzdaki kırmızı kan hücreleri ve oksijen düzeylerinde azalmaya neden olur. Demir temini düşük olduğunda, vücudunuz demir depolarını kullanmaya başlar ve vücudunuzun yeterli miktarda kırmızı kan hücresi yapmasını engeller. Bu hücreler, ciğerlerinizden vücudun geri kalanına oksijen taşıyan demirden zengin bir protein olan daha az hemoglobin içerir. Kadınlar, küçük çocuklar ve bebekler demir eksikliği anemisi açısından en çok risk altında olan gruptur. Yaygın belirtiler arasında yorgunluk, nefes darlığı ve enfeksiyon riski yüksektir. Bununla birlikte, semptomlar yaşamaya başladığınızda, demir eksikliği muhtemelen şiddetlidir. Bu durumun yaygın nedenleri zayıf diyet, zayıf demir absorpsiyonu veya kan kaybıdır.

Kas ağrısı ve demir eksikliği

Bazı durumlarda, demir eksikliği çeken insanlar Amerikan Toplum Hematolojisine göre kaslarındaki tetik noktalarından ağrı çekerler. Ağrı, kaslarda oksijen eksikliğinden kaynaklanır. Ayrıca, kırmızı kan hücreleri karbondioksiti ve atık ürünleri kaslardan uzaklaştırır. Kırmızı kan hücreleri düşük olduğunda, kas ağrısına katkıda bulunan toksinler birikir. Anemiye etkili tedavi, kas ağrısını hafifletir, ancak bazı insanlar artık anemik olmadıklarında bile bu ağrıları yaşamaya devam edebilirler.

Tedavi

Tedaviniz, demir eksikliği anemisinin şiddetine bağlı olacaktır, bu nedenle tanı için doktorunuza danışmanız önemlidir. Olası çözüm yolları diyetinize kırmızı et, yumurta ve süt gibi demir içeriği zengin gıdalar ilave etmek ve demir takviyeleri almaktır. Ayrıca, plastik ve rekonstrüktif bir cerrah olan Sam Speron’a göre, derin doku masajları kan dolaşımını artırmaya, toksin oluşumunu azaltmaya ve kas ağrısını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Kan kaybı durumunuza katkıda bulunursa, doktorunuz bunu durdurmak için bir ilaç veya ameliyat önerebilir.

Önlemler

Diyet değiştirme gibi ev ilaçları demir eksikliğini tedavi edebilir ve kas ağrısını ve diğer belirtileri rahatlatabilir, ancak kendi kendinize ilaç almaya kalkışmayın. Bazı diyet değişiklikleri, uygun olmayan demir takviyeleri zararlı olabilir. Örneğin, fazla miktarda demir almak, karın ağrısı veya krampları, ishal, ateş, yorgunluk, kusma, nöbetler, hızlı kalp atışı ve organ hasarı gibi sorunlara neden olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Anemi ve Vücuttaki Morarmaların İlişkisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Mustafa Kaya

    Geçen günlerde kas ağrılarım gittikçe artmıstı. Aynı zamanda demir eksiikliğimde vardı. İnternette gezinirken demir eksikliği kas ağrısı yapar mı isimli bu yazınıza denk geldim. Gerçekten teşekkür ederim demir eksikliği gerçekten kas ağrısı yapıyormuş ve benim kas ağrımın sebebi büyük ihtimalle demir eksikliği.

    • access_time 2 Şub 2018, 3:01
    • Cevapla