Demir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?
20 Eyl, 2017 23:28 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Demir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?

demir eksikliği kilo vermeyi engeller miDemir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Bebeklerde, gençlerde, hamilelerde kısaca her yaş aralığından herkeste demir eksikliği görülebilir. Demir eksikliği uzun bir süreç içerisinde meydana gelen bir rahatsızlık olsa da, sağlıklı beslenen birisi bile demir eksikliği yaşayabilir. Bu hastalığa yakalanan kişiler çok kolay kilo alır ve çok zor verir.

Eğer kendinizi halsiz hissediyor ve çarpıntı, sinirlilik, nefes darlığı gibi belirtiler yaşıyorsanız, doktora gittiğinizde büyük ihtimal demir eksikliği teşhisi konacaktır. Üreme çağına gelmiş kadınların çoğunda demir eksikliğine bağlı anemi (kansızlık) görülmektedir.

Yemek sonrası siyah çayı çok tüketiyorsanız, vücudunuzdaki demir geçen gün daha da azalacaktır. Demir eksikliği yaşadığınız için kilo vermeniz imkansız olacaktır. Sıkı bir diyete başlamadan önce demir değerlerinize baktırıp ona göre hareket etmeniz size zaman kazandıracaktır. Doktor tavsiyesiyle beraber takviyeler alarak demir dengenizi düzelttikten sonra zayıflama işlemlerine geçebilirsiniz.

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Kuru üzüm ve kuru kayısı demir minerali açısından çok zengin besinlerdir. Onun dışında karaciğer, kırmızı et, yumurta, lahana, tahıl çeşitleri, pancar, patates, fasulye gibi besinlerde demir açısından oldukça yararlıdır. Demir içeren meyveler ise armut, şeftali, hurma diyebiliriz. Bu tip besinleri sık sık düzenli olarak aldığımız takdirde düşen demir oranımız kendini toparlayacaktır. Vejetaryen kişilerde demir eksikliği probleminin daha sık görülmesindeki sebep tamamen et faktörüdür. Vejetaryen olmadığınız halde uyguladığınız diyet gereği et yemiyorsanız, bunu dikkate almanız gerek. Kan kaybı ve a vitamini eksikliği yaşayan kişilerde de demir eksikliğine sıkça rastlanmaktadır.

Süt faydalı bir içecek olsa da, içerisinde kalsiyum barındırdığından ve kalsiyum da demir emilimini engellediğinden dolayı demir takviyeleriyle birlikte alınmamalıdır. C vitamini demir emilimini büyük ölçüde desteklediği için portakal, kivi, mandalina gibi meyveleri tüketmeniz faydalı olacaktır.

Günlük Demir Gereksinimi:

  • Erkek 10 mg
  • Kadın 18 mg
  • Hamile kadınlar 27 mg
  • Emzirme dönemi 18 mg
  • Ergenlik dönemindekiler 15 mg
  • Çocuklar 10 mg

Demir eksikliğinden kurtulmak için sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeli, istikrarlı bir şekilde uygulamalısınız. Aniden ortaya çıkan bir rahatsızlık olmadığı gibi, hızlıca tedavi edilmesi de mümkün değildir. Aksatmadan her gün demire yönelik beslendiğiniz takdirde yaşadığınız belirtilerin git gide azalacağını görecek, sağlığınıza kavuşacaksınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *