Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?
25 Kas, 2017 18:50 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Demir eksikliğini gidermeDemir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Günümüzde birçok insana demir eksikliği anemisi tanısı konur ve bu durumun tedavisi bireye ve semptomların ciddiyetine bağlıdır.

Sonuç olarak, bir demir eksikliğinin tedavisinde amaç, normal seviyedeki kırmızı kan hücreleri, hemoglobin ve demir seviyelerini geri getirmektir.

Bu yazıda, demir eksikliği anemisi olan kişilerin nasıl tedavi edildiği ve erkekler, kadınlar ve çocuklar için ortak ek öneriler sunulmaktadır.

Diyet Değişiklikleri

Doktorların minör demir eksikliklerini düzeltmek için tavsiye ettikleri ilk ve en kolay basamak, diyette basit değişiklikler yapmaktır. Demirin en iyi kaynağı kırmızı et olmasına rağmen, kırmızı et yemeyen ya da vejeteryan ya da vegan olan insanlar için pek çok seçenek var. Örneğin bezelye, mercimek, pişmiş fasulye, soya fasulyesi, tofu, kızarmış meyveler, ıspanak ve takviyeli ekmek ve tahıl insan vücudundaki mükemmel demir kaynaklarıdır. (bkz. Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?)

Demir Takviyeleri

Bununla birlikte, orta ve şiddetli demir eksikliği durumunda diyet değişiklikleri genellikle bir bireyin sağlığını iyileştirmek için yeterli değildir. Fergon gibi demir takviyeleri genellikle doktorlar tarafından anemi tedavisi için önerilir ve aynı zamanda kadınlar ve sporcular arasındaki demir eksikliklerinin kötüleşmesini önler. Fergon, tüketici tarafından tercih edilen güvenilir bir demir kaynağıdır ve mide, şişkinlik ve kabızlık gibi istenmeyen yan etkileri önlemek için üretilmiştir.

Bir demir takviyesine başladıktan sonra, aynı zamanda düzenli olarak yeterli C vitamini almak çok önemlidir. C vitamini, demir absorpsiyonuna yardımcı olur ve portakal, greyfurt, kivi ve çilekte bolca bulunur.

Kan Nakli

Çok ağır demir eksikliği vakaları için, alyuvarların bir transfüzyonu yapılması gerekebilir. Bu, bir kan damarından IV hattı yoluyla bir kişiye kan verilmesini içeren yaygın bir prosedürdür. Bu, genellikle, demir eksikliği anemisi ile kötüleşebilecek kalp rahatsızlıkları veya diğer tıbbi sorunlar açısından yüksek risk taşıyan hastalar için kullanılan bir tedavidir.

Demir Terapisi

Demir eksikliği anemisinin şiddetli vakaları için bir başka tedavi de demir terapisidir. Bu, bir kan damarındaki veya kastaki bir IV hattına demir enjekte etmeyi içerir. Bu seçenek genellikle, bir hastanın başka bir tıbbi durum nedeniyle ağızdan demir takviyeleri alamadığı durumlarda dikkate alınır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *