Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?
23 Eyl, 2017 22:03 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?

Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?

demir eksikliğini önlemeDemir Eksikliği Nasıl Önlenir?

Besin kaynaklarından yeterli emilebilir demir elde edilmesi söz konusu olduğunda, göz önüne alınması gereken birkaç nokta vardır:

Hayvansal gıdalardaki heme demir, heme olmayan bitkisel gıdalardaki demirden daha kolay ve fazla emilen demir türüdür.

Farklı gıdaları bir arada tükettiğiniz zaman, vücut demir emme yeteneğini artırmak için etkileşime girebilir ya da tam tersi olarak demiri emmek zorlaşabilir.

Eğer bir vejetaryen ya da vegansanız, yeterli miktarda demir almak konusunda dikkatli olmanız ve demir takviyesi almayı düşünmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi, bitkisel gıdalarındaki demir türünün hayvansal kaynaklardan alınan demir kadar emilebilir olmamasıdır.

C vitamini içeren gıdalar ayrıca heme olmayan demir emilimini de geliştirebilir, bu vejetaryen ve veganlar için demir depolarını arttırmak adına başka bir yararlı yöntemdir.

Bazı gıdalarda ve içeceklerde vücudun demir emme kabiliyetini düşüren maddeler bulunur. Polifenoller, fitatlar veya kalsiyum gibi kimyasal bileşikler içeren gıdalar, vücudun demir emilimini zorlaştırıyor. Bunlar, çay, kahve, tahıl, baklagiller, fındık, tohum ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerde bulunur.

Demir Eksikliğini Önlemeye Yönelik İpuçları

  • İyi demir kaynakları içeren dengeli, sağlıklı bir diyete başlayın
  • Aynı yemekte C vitamini ile birlikte vejetaryen kaynaklar tüketin.

Örnek: Bir ıspanak salatasına dilimlenmiş çilek, pirinç ve fasulyeyle birlikte kırmızı doğranmış biber ilave edebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun! Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Son olarak, demir takviyesi gerekiyorsa, kan düzeylerini izlemek ve değerlendirmek için düzenli kan testlerine ihtiyaç duyulduğundan, takviyeler her zaman bir doktor bakımı ve gözetimi altında alınmalıdır.

Demir enerji seviyenizi yükseltmek ve anemi riskini azaltmak için gereklidir. Demir eksikliği riski altındaysanız veya anemi belirtileri yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına başvurun ve diyetinize demir içeriği zengin gıdalar eklemeye başlayın.

Demir Eksikliği Önlemeye Yardımcı 10 Gıda İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Fatih Demir

    Gayet sade ve anlaşılır bir dil ile Demir eksikliğinin önlenmesi ile ilgili çok güzel bir hazırlamışsınız. Teşekkür ederim faydalı bu bilgi için.

    • access_time 8 Kas 2017, 9:14
    • Cevapla