Demir Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?
22 Eyl, 2017 20:29 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Demir Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

demir eksikliği nasıl teşhis edilirDemir Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Demir eksikliği anemisi, tam kan sayımı (CBC) içermesi gereken kan testleri ile teşhis edilir. Serum ferritin, demir, toplam demir bağlama kapasitesi ve / veya transferrin düzeylerini değerlendirmek için ek testler yapılabilir. Demir eksikliği nedeniyle anemi olan bir bireyde, bu testler genellikle aşağıdaki sonuçları gösterir:

 • Düşük hemoglobin (Hg) ve hematokrit (Hct)
 • Düşük ortalama hücre hacmi (MCV)
 • Düşük ferritin
 • Düşük serum demir (FE)
 • Yüksek transferin veya toplam demir bağlama kapasitesi (TIBC)
 • Düşük demir doygunluğu

Şiddetli demir eksikliğinde, beyaz kan sayımı (WBC) düşük olabilir ve trombosit sayısı yüksek veya düşük olabilir.

Doktorunuz diğer testlerin gerekli olup olmadığına karar verecektir. Demir eksikliği, menstrüel dönemdeki ve gebe kadınlarda, çocuklarda ve aşırı inek sütü tüketenlerde ya da düşük demir içeren gıdaların diyet öyküsü bulunan diğer insanlarda sık görülür. Doktorunuz diyetiniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında konuşarak, ek testlerin gerekip gerekmediğini belirlemek için yeterli bilgi edinmelidir. Erkekler, postmenopozal kadınlar veya ağır anemili daha genç kadınlar gibi hastalarda, doktor ek test öneride bulunabilir. Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

Dışkıda gizli kan testi

Üst ve alt endoskopi (mide, özofagus veya kolona bir tüp ile bakarak), kapsül enteroskopi (gastrointestinal sistemin görüntülerini çeken minik bir kamera yutulur).

İdrarda kan veya hemoglobin testi

Adet kanaması kusurlu veya artmış kadınlarda pelvik ultrason veya uterus biyopsisi yapılabilen jinekolojik bir değerlendirmedir.

Bazen demir eksikliğinin nedenini teşhis etmek zordur ya da doktorunuz demir eksikliğinden ötürü anemiye neden olan bir sorunun var olmasından endişelenebilir. Bunlara talasemiasin denilen kalıtsal kan hastalıkları dahildir; bunlar kırmızı kan hücreleri aynı zamanda küçük ve solgun, hemoglobinopatiler, örneğin orak hücre hastalığı veya diğer kan hastalıklarıdır.

Böbrek yetmezliği, otoimmün hastalıklar ve inflamatuar hastalıklar gibi kronik enfeksiyon durumları olan insanlarda küçük kırmızı kan hücreleri de olabilir. Anemi nedeni belli olmadığında, doktorunuz kan hastalıklarında uzman olan bir hematoloğa danışmanlık veya daha ileri değerlendirme için başvurabilir.

Demir İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Ali

  Ne zamandır kendimde var yok arasında tereddüt içindeydim sayenizde demir eksikliğinin bende bulunduğunu anlamış oldum teşekkürler

  • access_time 8 Kas 2017, 7:50
  • Cevapla