Demir Eksikliği Nedir?
15 Tem, 2018 11:30 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Nedir?

Demir Eksikliği Nedir?

Bu yazımızda demir eksikliği nedir? sorusuna cevaben naçizane gerekli bilgileri sizlere sunacağız.

Demir Eksikliği Nedir?

Vücutta yeteri miktarda demir yok ise halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik baş göstermeye başlar. Demirin azlığı en önemli yorgunluk sebeplerinden biri haline geliyor. Demir eksikliğinde hafıza zayıflar ve depresyona girme riskiniz daha çok artar.

Öğrenmede, odaklanmada ve öğrendiğiniz şeyler hatırlamakta demir eksikliği sebebi ile güçlük çekmeye başlarsınız. Bu sebep ile demiri az olan çocuklarda beynin gelişmesi yavaşlar. Bu çocukların yürümeleri, oturmaları ve bedensel olarak büyümeleri de gecikir. Demiri az olan yaşlılarda ise hafıza sorunları baş gösterir. Bir şeyi hatırlamakta oldukça güçlük çekerler.

Depo da bulunan demirleriniz düştükçe bağışıklık sisteminizde sıkıntılar başlar. Hastalıklara daha çabuk yakalanır ve bunları atlatmakta oldukça uzun sürmeye başlar. Nezle, grip sinüzit ve farenjit gibi rahatsızlıklarla boğuşmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Bu sebep ile vücuttaki demir rezervinin korunması sağlık açısından oldukça önemli bir rol oynamaya başlar.

Vücudumuzdaki demir rezervinin 70-80 kiloluk bir insana göre yaklaşık 5 gram olması gerekmektedir. İnsanlara oldukça az gelen bu gramın altına düştüğümüz zaman vücudumuzda rahatsızlığa dair sıkıntılar başlar. Vücudumuzdaki demir rezervleri yaşamlarımızı sürdürebilmemiz adına çok ama çok fazla önem arz ediyor. Bir kıyaslama yapacak olursak insan vücudundaki gerekli olan kalsiyum miktar 1 kilogramdan fazladır. Bu sebeple rezervin bu kadar kısıtlı olmasından kaynaklı vücudumuzdan demiri asla ve asla eksik etmememiz gereklidir. Demir bakımından zengin olan besinler tüketilmesi ve bu sınırlı demir rezervine takviye yapmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde sık hastalığa yakalanmak ve bunları atlatmakta büyük sıkıntılar çekeriz.

Umarız bu yazı demir eksikliği nedir? sorusuna bir nebze cevap olmuştur. Demir eksikliği belirtileri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *