Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?
25 Tem, 2018 11:37 tarihinde eklendi

Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?

Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?

Demir eksikliği nelere yol açar? Demir eksikliği durumunda birçok hastalığa kapı açmış oluruz. Bu hastalıklara zemin hazırlamamak adına yüksek demir içeren besinleri tercih edip insanın kendisini sağlama alması gerekmektedir. Demir eksikliği nelere yol açar? Çabuk üşüme, çarpıntı ve nefes darlığı, anemi, sık hasta olma ve saç dökülmesi gibi sorunlar ile karşılaşırız.

Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?

Çabuk Üşüme

Üşüme özellikle kış aylarında karşılaşılan bir durumdur. Her üşüdüğümüzde bu hastalandığımız anlamına gelmemektedir. İnsanların havalar soğuk ise üşümesi gayet normaldir. Fakat havada herhangi bir soğukluk olmayıp sürekli üşüme halindeyseniz bu bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Sürekli üşümenin arka plandaki sebebi demir eksikliğidir. Bu sebeple demir oranı yüksek besinler ile beslenmeniz gereklidir.

Anemi

Vücutta demir eksikliği durumunda herhangi bir önlem alınmaz ise anemi hastalığı ortaya çıkar. Demir eksikliği sonucu kırmızı kan hücrelerinin azalması sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Belirtileri ise halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve daha ileri ki seviyelerde nefes darlığıdır.

Nefes darlığı

Normal zamanlarda nefes darlığı koşmak, hızlı hareket etmek gibi durumlarda yaşanır. Demir eksikliğiniz mevcut ise nefes darlığı ve çarpıntıyı çok daha sık yaşarsınız. Kilolu olan insanlarda daha ağır baş göstermektedir. Nefes darlığı sadece hareket etmekte değil astım gibi hastalıklarda da baş gösterebilmektedir. Nefes darlığını fazla yaşıyorsunuz yukarıda bahsettiğimiz gibi demir oranları yüksek olan besinleri tercih edin.  Nefes darlığınız çok fazla ise bir doktora başvurmanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. emre kelekçi

    demir eksikliği aslında kötü bir hastalıktır.Kanla birlikte oksijenin taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) üretiminde kullanılan demir mineralinin yeterli düzeyde olmaması bu hücrelerin üretimini olumsuz olarak etkileyerek bir süre sonra hücre sayısının azalmasına yol açar.

    • access_time 15 Ağu 2018, 14:12
    • Cevapla