Demir eksikliği olanlar nasıl kilo verir?
9 Şub, 2018 18:45 tarihinde eklendi

Demir eksikliği olanlar nasıl kilo verir?

Demir eksikliği olanlar nasıl kilo verir?

Demir eksikliği olanlar nasıl kilo verir?

Vücudunuz düzgün çalışması için az miktarda farklı minerallere ihtiyaç duyar. Vücudunuzdaki demir eksikliği başka sorunlara neden olabilir, bu da iştahınızı kaybetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, düşük demir seviyeleri, egzersiz yoluyla kalori yakmanızı, kilo kaybını önlemeyi zorlaştırarak, yorgun hissetmenize de sebep olur.

Demir ve Vücut

Demir, vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için küçük miktarlarda gerekli olan bir mineraldir. Demirin vücuttaki en önemli rollerinden biri, kırmızı kan hücrelerinde bulunan oksijen taşıyan protein olan hemoglobin yapmaktır. Diyetinizde yeterli miktarda demir almazsanız, gereksinimlerinizi karşılayacak kadar kırmızı kan hücresi yetersizliği nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile belirginleşen bir demir eksikliği anemisi gelişirsiniz.

Demir Eksikliği ve Yemek

Vücudunuzda yeterli miktarda demir olmadığında, birtakım farklı belirtiler geliştireceksiniz. Açıklanamayan kilo kaybına yol açabilecek iştahınızın azaldığını görebilirsiniz. Demir eksikliği olan hastalar, ayrıca pika olarak da bilinen alışılmadık gıdalaı yeme isteği hissetme hastalığına yakalanabilir. Bunların sonucunda ğzınızın etrafında yaralar gelişebilir ve yutma güçlüğü olabilir.

Demir Eksikliği ve Egzersiz

Demir eksikliği kişilerin daha az yemek yemesine neden olsa da, daha az kalori yakmanıza da neden olabilir. Demir eksikliği aneminiz olduğunda vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi yapmadığı için daha az enerjiniz olur. Bu, kronik yorgunluk yüzünden fiziksel olarak egzersiz yapmanızı zorlaştırabilir. Egzersiz eksikliği kilo vermenizi zorlaştırarak daha az kalori yakmanıza neden olabilir.

Vücudunuzdaki demir eksikliği iştah azalması nedeniyle kilo vermeyi teşvik edebilir, ancak kilo vermeyi zorlaştırabilir. Düşük demir seviyesinden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Demir eksikliği ciddi olabilir, ancak bir eksiklik teşhisi konulmadan demir takviyeleri almamanız gerekir. Çok fazla demir bu mineralin vücudunuzda birikmesine ve organlarınıza zarar vermesine neden olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Demir Eksikliği İğnesi Kilo Aldırır Mı?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. kadinvsaglik

    Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı. Gerçekten çok kaliteli bir siteniz var.

    • access_time 10 Şub 2018, 5:20
    • Cevapla